Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka

W najdroższej Holandyjej... Szkice o ... kult. niderlandzk. Piotr Oczko Księgarnia Akademicka, 2009, 268 s. (Terminus. Bibliotheca Classica, Seria 2 nr) Dział: kultura ISBN/ISSN 9788371881404 Wydanie papierowe: Cena w sklepie: 10,00 zł Cena wysyłkowa: 9,00 zł szt.: Udostępnij W najdroższej Holandyjej... Szkice o siedemnastowiecznym dramacie i kulturze niderlandzkiej O książce: Wiek...

W najdroższej Holandyjej... Szkice o ... kult. niderlandzk.
Piotr Oczko
Księgarnia Akademicka, 2009,
268 s. (Terminus. Bibliotheca Classica, Seria 2 nr)
Dział: kultura
ISBN/ISSN 9788371881404

Wydanie papierowe:
Cena w sklepie: 10,00 zł
Cena wysyłkowa: 9,00 zł

szt.:

Udostępnij

O książce:

Wiek XVII to w Niderlandach okres burzliwych przemian politycznych, gospodarczych i religijnych, czas kształtowania się holenderskiej państwowości, mentalności i świadomości narodowej, formowania się standardowego, ponaddialektalnego języka niderlandzkiego, konsolidowania się kalwinizmu i ekspansji kolonialnej. To również okres Złotego Wieku kultury niderlandzkiej, bujnego rozkwitu rzemiosła, malarstwa i piśmiennictwa. Literatura tego czasu staje się naturalnie zwierciadłem owych przemian, nośnikiem myślowego fermentu.
Każda z analizowanych sztuk prowadzić ma Czytelnika ku kwestii szerszej, pozaliterackiej. De wereld is een speeltoneel - świat jest teatrem, pisał najwybitniejszy z poetów tego okresu, Joost van den Vondel, odwołując się do popularnej topiki theatrum mundi. Moim zamiarem było zaś ukazanie kilku aspektów tego świata w tekście dramatu.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=22918

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=22918