Laches

1958-03-10
83-85234-01-2
Władysław Witwicki
Filozofia klasyczna Odwaga Platon Sokrates Laches

„Laches” to krótki dialog platoński należący do wczesnego okresu jego twórczości, czyli do tzw. pism wczesnych, które pisał będąc jeszcze młodym człowiekiem. Jest to, jak wiele innych, tzw. dialog sokratyczny, gdyż jego główną postacią oraz protagonistą jest Sokrates. Tym razem rozmówcami Sokratesa są dwaj mężowie stanu, Laches i Nikiasz, a całość skupia się, jak to w przypadku wczesnych dialogów platońskich bywa, na rozważaniu konkretnego pojęcia, przy czym Sokrates prowadzi rozmowę za pomocą swej słynnej metody elenktycznej.

Dwaj obywatele ateńscy, Lizymach i Melezjasz, proszą polityków-generałów Lachesa i Nikiasza o radę, czy powinni szkolić swoich synów do walki w zbroi. Nikiasz odpowiada, że tak, ale Laches jest zdania, że nie. Aby przełamać ten impas, obaj politycy postanawiają porozmawiać o tym z Sokratesem, gdyż są ciekawi, jakie zdanie w tej sprawie będzie miał słynny gawędziarz. Obaj przedstawiają mu swoje argumenty, z których Sokrates wyciąga wspólny mianownik – obaj bowiem poruszyli kwestię odwagi. Filozof skupia więc uwagę obu rozmówców na pojęciu odwagi i zachęca ich do tego, aby najpierw wspólnie uformować definicję tego pojęcia. Czym właściwie jest odwaga? – pyta Sokrates. Laches i Nikiasz będą musieli się trochę nagłowić, chcąc podać jakąś solidną definicję.

Odwaga nie jest być może najważniejszym, ale z pewnością istotnym pojęciem w kontekście całokształtu światopoglądu społeczno-politycznego Platona. Co typowe dla wczesnych dialogów platońskich, rozmówcy po obu stronach ostatecznie nie dochodzą do zadowalającej i jednoznacznie rozstrzygającej definicji, ale liczy się raczej sam przebieg dyskusji, w trakcie której obserwujemy meandry myślowe dyskutantów. Obserwujemy swoistą prowokację intelektualną uprawioną przez Sokratesa, który gra ze swoimi rozmówcami w ping-ponga słownego, raz po raz odbijając ich myśli i starania.

Bardzo oryginalny dialog Platona. Rozważane jest tutaj męstwo z pomocą przychodzą Sokratesowi Lizymach i Nikiasz.

• Filozofia
  • Starożytność