Rewolucja Tulipanów w Kirgistanie. Geneza, przebieg, następstwa

Wydawnictwo: Elipsa
Michał

Głównym celem badawczym pracy jest weryfikacja hipotezy, że rewolucja tulipanów była 'rewolucją aksamitną, która przeobraziła się w trybalne wypowiedzenie posłuszeństwa w tradycyjnie nieobywatelskim społeczeństwie'. Pewolucja aksamitna w Kirgistanie przerodziła się w trybalno-klanowe wypowiedzenie posłuszeństwa, w sytuacji odejścia przez przywódcę kraju od tradycyjnego dla Azji Centralnej etosowo-transakcyjnej stylu sprawowania władzy. Wypowiedzenie posłuszeństwa przybrało fasadę demokratyczną, za którą skrywała się zjednoczona opozycja klanowo-plemienna. Rewolucyjny obraz wydarzeń wynikał z ich zbierzności w czasie szerszym procesem zwanym "efektem domina rewolucji aksamitnych". Środowisko międzynarodowe uległo wrażeniu, że po rewolucji na Ukrainie i w Gruzji ma do czynienie z kolejną rewolucją demokratyczną, którą jednak wydarzenia marcowe nie były.

źródło opisu: www.naukowa.pl

źródło okładki: www.alejka.pl