Warlikowski. extra ecclesiam

978-83-89598-60-8
sztuka, Warlikowski
sztuka
szum

Warto od razu wyjaśnić, kto jest bohaterem tej książki. Nie jest nim tylko Krzysztof Warlikowski — człowiek, artysta, reżyser teatralny. Pod nazwiskiem Warlikowski kryje się fascynujące wydarzenie w polskim teatrze i w polskiej kulturze, pole oddziaływań wielu zjawisk: teatralnych, psychologicznych, kulturowych, społecznych, politycznych i religijnych. „Teatr Warlikowskiego stał się...

„Teatr Warlikowskiego stał się przedmiotem szerokich, czasem bardzo ostrych dyskusji, których zasięg i tematyka wykracza daleko poza krąg teatru. W twórczości Warlikowskiego Niziołek dostrzega i poddaje uważnej analizie rzadko spotykaną siłę dotkliwego poruszania i obnażania utajonych, tłumionych lęków, pragnień, urazów i potrzeb współczesnego człowieka i polskiego społeczeństwa ostatnich lat”.

Joanna Walaszek

„Ta świetna książka nie tylko przynosi doskonałą lekcję rozumienia i interpretacji sztuki teatru jednego z naszych najwybitniejszych reżyserów, ale także proponuje nową formułę pisania o teatrze autorskim. (…) W swym nieschematyzmie odpowiada zarówno nieschematyczności teatru Warlikowskiego, jak i innowacyjności naszych dni”.

Dobrochna Ratajczakowa

Grzegorz Niziołek, krytyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, był jednym z założycieli i redaktorem naczelnym Gazety Teatralnej "Didaskalia", w latach 2004–2007 kierownik literacki Starego Teatru w Krakowie, obecnie dyrektor artystyczny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Opublikował książki: Sobowtór i utopia. Teatr Krystiana Lupy (1997), Sny, komedie, medytacje (o współczesnym teatrze polskim, 2000), Ciało i słowo. Szkice o teatrze Tadeusz a Rózewicza (2004).

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.google.pl/images?hl=pl&client=opera&hs=...»