A potem niech biją dzwony

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Woody | 2017-11-17
Przeczytana: 09 listopada 2017

Zupełnie inny Niziurski, którego znam i kocham. Opowiadanie dla dorosłych z 1976 roku, a jakże współczesne. Kulisy funkcjonowania wielkiego zakładu produkcyjnego, skomplikowanych niekiedy relacji między przełożonym a podwładnym, głęboka problematyka decyzyjności przywódcy, wreszcie i wątek miłosny - to tylko kilka problematyk poruszanych w "A potem niech biją dzwony".

Jarosław Wiśniewski | 2018-03-25

Książka Edmunda Niziurskiego, która porusza ciekawe zagadnienia, stawia nietuzinkowe pytania, zmusza do refleksji i zastanowienia. Jest przy tym bardzo dobrze napisana i znakomicie się ją czyta.
Główny bohater to Grzegorz Zadura. Dyrektor dużego zakładu pracy o dużym znaczeniu. Zakład ten wdraża właśnie produkcję nowoczesnych turbin do samolotów. Bohatera poznajemy w dniu zakładowego święta. Akcja całej książki zamyka się właśnie tegoż dnia, w którym tak dużo się zdarzy. Przyjeżdżają reporterzy z radia i telewizji oraz tłumy gości. Pokazy lotnicze, przemowy, toasty, festyn, występy artystyczne itp. Zadura będzie w centrum uwagi wszystkich. I właśnie tegoż wyjątkowego dnia dają się we znaki problemy z sercem, skutek przepracowania i niewłaściwego, nerwowego trybu życia, poświęcenia się dla zakładu. Przez ostatnich wiele mieszący tylko rozwój zakładu się liczył dla naszego głównego bohatera. Wyjdzie na jaw w tym świątecznym dniu kilka tajemnic, dojdzie do kilku konfrontacji,...

Szymon | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Skojarzyła mi się ta książka z Lwiątkiem Skvoreckiego. Tak samo jest na poły komedią i tragedią, a próbujących żyć i działać z sensem w komunistycznej rzeczywistości bohaterów prześladuje smutna przeszłość.

Bartek Rutkowski | 2017-06-29
Prek | 2016-11-13