A potem niech biją dzwony

Edmund Niziurski Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji literatura piękna
Wydawnictwa Radia i Telewizji
Powieść obyczajowa Literatura polska - 20 w.
literatura piękna
1976-01-01
Powieść obyczajowa Literatura polska - 20 w.

Niby Niziurski, a jakoby nie on. Moim zdaniem ta próba napisania książki dla dorosłych mu nie wyszła. Choć pierwotnie było to słuchowisko, więc pewno w postaci dźwiękowej było strawne.

Zaskakująco aktualny jest opis relacji międzyludzkich, chociaż zdziwienie może budzić łagodność konfliktów w tamtych czasach.

Książka Edmunda Niziurskiego, która porusza ciekawe zagadnienia, stawia nietuzinkowe pytania, zmusza do refleksji i zastanowienia. Jest przy tym bardzo dobrze napisana i znakomicie się ją czyta.
Główny bohater to Grzegorz Zadura. Dyrektor dużego zakładu pracy o dużym znaczeniu. Zakład ten wdraża właśnie produkcję nowoczesnych turbin do samolotów. Bohatera poznajemy w dniu...

Zupełnie inny Niziurski, którego znam i kocham. Opowiadanie dla dorosłych z 1976 roku, a jakże współczesne. Kulisy funkcjonowania wielkiego zakładu produkcyjnego, skomplikowanych niekiedy relacji między przełożonym a podwładnym, głęboka problematyka decyzyjności przywódcy, wreszcie i wątek miłosny - to tylko kilka problematyk poruszanych w "A potem niech biją dzwony".

Skojarzyła mi się ta książka z Lwiątkiem Skvoreckiego. Tak samo jest na poły komedią i tragedią, a próbujących żyć i działać z sensem w komunistycznej rzeczywistości bohaterów prześladuje smutna przeszłość.

• 2002
  • 2014
  • 📚 Zapamiętane z dzieciństwa
  • Polska
  • Dzieciństwo
  • Przeczytane w 2017

Dodaj cytat z książki A potem niech biją dzwony