Szwecja od środka

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-01354-9

"Szwedzi robią wrażenie zdyscyplinowanych i pełnych powagi. Są obowiązkowi i w miarę pracowici. Ich stosunek do pracy nie jest nacechowany umiłowaniem czy pasją, lecz imponującym poczuciem obowiązku. Szwed jest przeświadczony, że istnieje przez pracę i dla pracy. Duma zawodowa jest zjawiskiem nie znanym, mimo że szwedzcy rzemieślnicy mieliby ku temu pełne prawo. Szwedzi nie są pracowitsi od Polaków, natomiast ich działania cechuje godna podziwu systematyczność i solidność. Wiąże to się z tradycyjnym rozumieniem funkcji człowieka jako homo faber. Dysponują oni ogromną wiedzą z zakresu ergonomii i technologii pracy. Już w latach dwudziestych wdrożyli prace na polu ergonomii. Zainwestowano ogromne kwoty w szczegółowe badania i analizy procesu pracy, selekcji pracowników, doskonalenia kadr kierowniczych oraz zasad polityki personalnej. Liczba zakładów badawczych i instytutów technologii pracy ma się do analogicznych jednostek kulturalnych jak krzepa Goliata do mięśni Dawida".

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: własnoręczny skan