Szalony jogin Drukpa Kunlej

Tłumaczenie: Artur Przybysławski
Wydawnictwo: Hung
The Divine Madman. The sublime Life and Songs of Drukpa Kunley.
83-919492-0-6
buddyzm
religia

W buddyzmie tybetańskim wielcy jogini, tacy jak Drukpa Kunlej, stawiali często swych uczniów w sytuacjach, które rozpuszczały ich dotychczasowy, zbudowany na nawykach świat I uwalniały nowe aspekty ich wrodzonego potencjału. Bardzo często droga ta oznaczała przełamywanie licznych tabu, które w kulturach azjatyckich wiązały się z fizycznością. Dlatego nauczyciele tak zwanej szalonej mądrości...

Dlatego nauczyciele tak zwanej szalonej mądrości zmuszali czasami swych uczniów do rozebrania się publicznie do naga czy też do innych niekonwencjonalnych, skrajnych zachowań.
Stanowiło to doskonały sprawdzian wewnętrznej wolności danej osoby. Szok wywołany nową sytuacją, w której nie można się było oprzeć na tradycji, był bardzo mocny, zaś konieczność odwołania się do takich wartości, jak przyjaźń I zaufanie do grupy lub ostatecznie do samej przestrzeni, miała moc kształtowania charakteru ucznia.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://buddyzm.imail.pl/ksiazki