Nieskończoność w jednej dłoni. Od Wielkiego Wybuchu do Oświecenia

The Quantum and the Lotus
83-89375-19-2
religia
bronx

Dialog francuskiego naukowca, który został buddystą i wietnamskiego buddysty, który został naukowcem. Nauka i duchowość - każda na swój sposób objaśnia ludzką egzystencję. Dlaczego więc, będąc czymś różnym od siebie, nie mogłyby się jednocześnie uzupełniać? Najczęściej sądzimy, że sposób naukowego poznawania świata jest zbyt odległy od poznania duchowego, by dialog pomiędzy nimi mógł stać się czymś więcej niż tylko rozmową dwóch głuchych... Jednak taka właśnie żywa wymiana poglądów ma miejsce na łamach tej książki.
Zakres poruszanych w niej tematów jest bardzo szeroki. Jaka jest natura świata, kosmosu, materii, czasu i świadomości? W jaki sposób prowadzić szczęśliwe życie we współczesnym społeczeństwie? Jak pogodzić dokonania nauk przyrodniczych z etyką?
W trakcie tego pasjonującego dialogu, ożywianego szczerą chęcią wzajemnego porozumienia dokonuje się coś nieoczekiwanego: jego uczestnicy znajdują pewne zbieżne idee w swoich światopoglądach i sami zaczynają zastanawiać się nad przyszłością rodzaju ludzkiego, w której serce i rozum mogłyby wreszcie zostać ze sobą trwale pogodzone.

Robert D-K | 2015-04-04
Glioblastoma | 2015-02-09