Słomiany Olbrzym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
dzieciństwo, Poznań
ajjj

Marek Obarski (1947-1997), poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz. Debiutował w 1969 arkuszem poetyckim Zatopione piszczałki, po czym opublikował cztery tomy wierszy. W 1985 ukazała się jego pierwsza książka prozatorska, zbiór opowiadań Tańczący gronostaj, za który autor otrzymał nagrodę S. Piętaka. Powieść Słomiany Olbrzym rozwija niektóre wątki w niej zawarte, jest także próbą artystycznego podsumowania bardzo osobistej wizji dzieciństwa.

źródło opisu: http://archiwumallegro.pl/marek_obarski_slomiany_o...(?)

ajjj | 2011-03-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Niezwykła książka. Marek Obarski to niezrównany stylista, którego śmiało można porównać do Bruno Schulza. Jego książki, utrzymane w kolorach ciemnozielonego folkloru zaskakują surrealistycznymi, symbolicznymi wizjami. "Słomiany olbrzym" to opowieść z autobiograficznym podłożem: mamy tu dzieciństwo żydowskiego chłopca na ziemiach Poznania. To moja pierwsza pozycja tego autora, przeczytana w czasach nastoletnich. Mam kiepską pamięć do nazwisk i tytułów, więc na wiele lat ta niesamowita opowieść brzęczała w mojej głowie - nie da się zapomnieć takich rzeczy. Kiedy wreszcie ją znowu odnalazłam, tym razem świadomie... może zabrzmi to banalnie i patetycznie, ale moje szczęście było ogromne. Był i jest to dla mnie drogowskaz dla estetycznego i duchowego rozwoju.

Obarski to Schulz lasów. To opowieść o śnie szaleńca, który wydarzył się naprawdę. Obarski to poobijane kolana i włosy pachnące lasem, i ziemia we włosach, i siniaki i lizanie ran ze swoich pierwszych, okrutnych dziecięcych walk. To wiara w świat magiczny i baśniowy, to świat który dorośli w sobie zabili. To okrutnie realny świat dziecka i percepcja, której się wyrzekło - i przez to wyrzeczenie straciło się siebie. Oniryzm jest tu bardzo silny. A poza tym.. JEDNA KARTKA Z KSIĄŻKI M. OBARSKIEGO MOŻE OCALIĆ WIARĘ W JĘZYK POLSKI I ZOSTAWIA NIEZATARTY ŚLAD PIĘKNA I CUDU JĘZYKA. NIGDZIE INDZIEJ TEGO NIE ZNAJDZIECIE.

Jak to było w Wilku Stepowym? Acha..
'tylko dla obłąkanych'.

Excel | 2016-09-10

Jak wspomnienie ze "Sklepów cynamonowych" .
Lubię książki, w świecie których mogę się pogubić i które przypominają mi, jaką to w młodości miałam wyobraźnię.

robinslav | 2013-12-23
Szeptucha | 2012-05-06