83-08-01419-4
Tomasz

Inne wydania

Morituri vos salutant. Idący na śmierć, pozdrawiają was. Te słowa wybrane przez Kraszewskiego na motto powieści przewijają się przez cały utwór, uwydatniając nieuchronny charakter upadku żyjącej ponad stan arystokratycznej rodziny Brańskich. Historia osadzona w połowie XIX wieku ukazuje bezwzględność losu wobec tkwiącej mentalnie w dawnej świetności najwyższej warstwy polskiego społeczeństwa porozbiorowego.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1986

źródło okładki: http://img20.allegroimg.pl/photos/oryginal/14/77/86/43/1477864302

KarolKa | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Historycy literatury są zgodni, iż jest to jedna z lepszych powieści Kraszewskiego. Rad byłbym przyłączyć się do czytelników, którzy tak uważają. Kiedyś Kraszewski był niemalże rozchwytywanym pisarzem, dziś..cóż, każdy o nim wie, ale współczesny czytelnik nie sięga po niego. A szkoda, gdyż powieści takie jak "Morituri" są dowodem niebywałego talentu.

Fabuła zawiązuje się dość wolno, Kraszewski uczy cierpliwości. Bolesławita w wielu swoich dziełach obrazuje arystokrację. I właśnie w ten sposób można patrzeć na treść tej książki. Obrazuje czasy ostatnich arystokratów chylących się ku finansowemu upadkowi. Powieść tę można również cenić za wybitną postać szpiega i szachraja, który skutecznie mści się na Brańskich. Czy ostatecznie zemścił się skutecznie? Szambelan pokonał go swym dostojeństwem w finalnej rozmowie. Kraszewskie umiejętnie manipuluje uczuciami czytelnika. Podczas lektury trudno nam się opowiedzieć jednoznacznie po którejś ze stron: zachwyca nas obczyajowość arystokracji,...

Rafał | 2015-11-29
kaboomquality | 2015-06-19