Filozofia żydowska

Geschichte der jüdischen Philiosophie
Judaizm, Żydzi, filozofia, religia
filozofia i etyka
maja5

Heinrich i Marie Simon przygotowali nowe opracowanie historii filozofii żydowskiej, będące przeglądem trwałych wartości umysłowych o znaczeniu ogólnoludzkim. Autorzy podzielili pracę na trzy rozdziały dotyczące historii filozofii żydowskiej w starożytności, średniowieczu i w czasach nowożytnych.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Małżeństwo niemieckich profesorów – Heinrich i Marie Simon – starało się przedstawić zjawisko filozofii żydowskiej od czasów najbardziej zamierzchłych. Trudności jakie napotyka tego typu opracowania są zawsze te same. Co to znaczy “filozofia żydowska”? Czy każdy rabin rozważający Torę, Misznę lub po prostu piszący o Bogu jest filozofem? Czy za dzieło filozoficzne można uznać samą Torę?

Całość na http://www.czytam.skutecki.pl/?p=348

Żaneta | 2014-05-07