Quo vadis

Okładka książki Quo vadis Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Quo vadis
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Quo vadis (2001) Seria: Kanon literatury polskiej powieść historyczna
powieść historyczna
Kanon literatury polskiej
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
Ekranizacje:
Quo vadis (2001)
sienkiewicz quo vadis neron ligia ursus

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Tak sobie myślę, gdyby proboszcz czytał na mszy "Quo Vadis", zamiast listu biskupa, zacząłbym go odwiedzać. Jesienią chodziłbym na wieczorną posłuchać o Chilonie. Moja postać wybrana. Mój cierń i ulga zarazem. Idąc do kościoła, szur szur po wrześniowych liściach, rozważałbym, kto będzie moim Glaukusem? Kto mnie obudzi? Latem jechałbym na poranną rowerem. Rano mało ludzi, rozmawiałbym, z proboszczem rzecz jasna, o Eunice. Bohaterce, która jak żadna lśni dla mnie ideałem kobiety. Przy okazji i ksiądz by się czegoś nauczył o płci nadobnej, której wszak - ze względów wiadomych - znać nie może. A wiosną, może nawet w takt majowej pieśni, analizowałbym zachowanie Nerona. Ten genialnie ukrył w sobie dobro, które przecież w nim także gdzieś było. Sienkiewicz. Mistrz kreowania postaci.

Klasyka której nie można ominąć. Jestem bardzo zadowolony z lektury.

Klasyka której nie można ominąć. Jestem bardzo zadowolony z lektury.

Nie sposób zaprzeczyć, że umiejętności pisarskie Sienkiewicza stały na wysokim poziomie.

Całość jest dobrze zorganizowana, fabuła nigdzie się nie wlecze, wszystko płynie jednostajnym wciągającym rytmem przez wiele, wiele stron.

Jednakże powieść jest pod wieloma względami bardzo infantylna, naiwna i hipokrytyczna; jak wiadomo, nie minęło wiele czasu, a ofiary stały się oprawcami, czego Sienkiewicz musiał być doskonale świadom pisząc takie dzieła, jak "Krzyżacy" czy "Ogniem i mieczem".

Odbiór tej powieści uzależniony jest od osobistego światopoglądu czytelnika. Wiele patetycznych scen religijnych może razić współczesnego, coraz częściej laickiego, czytelnika. Jednakże warto przeczytać, chociażby dla pięknego języka, którym posługuje się autor czy dla zrozumienia początków chrześcijaństwa.

Na książce jest nr ISBN 83-85152-09-01 przy wprowadzaniu pokazało mi że ten nr jest błędny.

Książka wybitna. Merytorycznie, fabularnie i językowo. Arcydzieło pod każdym względem.

Dobra, ale czy na Nobla, znając parę nazwisk które musiały obejść się smakiem i... sporą ilością gotówki, w to już śmiem wątpić.
Daję "siódemkę", ale jeden punkt za to, że rozsławił miejscowość w której się Sienkiewicz urodził, a w Woli Okrzejskiej urodziła się też moja babcia.

Nie dziwi sukces odniesiony przez Sienkiewicza dzięki Quo Vadis. Historia Rzymu, Nerona i chrześcijaństwa okazała się tłem, dostosowanym przez autora do przedstawienia historii romantycznej. Wspaniałe wykorzystanie języka polskiego jest głównym atutem tej książki, do której potrzeba czasu i spokoju aby móc się nią delektować. Bardzo dobra jako początek dyskusji dotyczącej początków chrześcijaństwa.

"Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza to monumentalna powieść historyczna, która przenosi czytelnika do starożytnego Rzymu za czasów panowania Nerona. Główny wątek to historia miłości między rzymskim patrycjuszem, Markiem Vinicjuszem, a chrześcijańską dziewczyną, Ligią. Powieść ta nie tylko ukazuje bogactwo i przepych ówczesnego Rzymu, ale również zderzenie dwóch światów: pogańskiego i chrześcijańskiego, oraz opowiada o prześladowaniach chrześcijan i ich heroicznej postawie w obliczu cierpień. Sienkiewicz mistrzowsko łączy fikcję z faktami historycznymi, tworząc barwny i wielowątkowy obraz tamtej epoki. "Quo Vadis" to nie tylko pasjonująca opowieść, ale również głęboka refleksja nad kondycją ludzką, moralnością oraz wiarą, która pozostaje aktualna przez wieki.

Czytając tę książkę - miałam ją ocenić wysoko, ale nie maksymalnie. Jednak ostatnie 200 stron zwaliło mnie z nóg. Jestem zachwycona ta powieścią. Zastanawiam się i podziwiam Sienkiewicza jak w dziewiętnastym wieku mógł zdobyć tyle informacji o Rzymie, Rzymianach itp. To świadczy o jego klasie i wiedzy. Polecam wszystkim tę książkę i myślę, że im człowiek starszy tym bardziej doceni jej jakość.

• Lektury
  • Klasyka