Quo vadis

4 601
2 109
1 475
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanką. Wątek miłosny, będący w pełni fikcyjnym, posiada liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. Kolejny wątek powieści, historyczny, skupia się na osobie rzymskiego cezara Nerona, a także prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest także Petroniusz. Patrycjusz rzymski, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji stanowi symbol odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł Cezara i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice. Najbardziej tragiczną i jednocześnie komiczną postacią jest Chilon Chilonides. Nie ma zasad moralnych i jest gotów sprzedać niewinnego. Jednak i w nim zachodzi poważna zmiana, na końcu umiera na krzyżu w obronie tych, których wydał chrześcijan. Punkt kulminacyjny stanowi walka Ursusa z bykiem. Pokonanie zwierza oznacza szczęśliwe zakończenie. Odtąd Ligia, Winicjusz i Ursus są pod opieką ludu rzymskiego. Ten moment symbolizuje także odwrót sympatii Rzymian od Nerona i zwrócenie się ku chrześcijanom.

ThaleiaNike | 2019-07-14
Przeczytana: 08 lipca 2019

Trochę wstyd się przyznać, ale dopiero niedawno sięgnęłam po to wybitne dzieło Sienkiewicza i zupełnie przypadkiem zaczęłam je czytać. Nie wiem, czy został rzucony na mnie urok, czy co się stało, ale nigdy nie przeczytałam "poważnej lektury" w weekeend. Dotychczas zastanawiam się czy tematyka (kocham starożytny Rzym), czy może język i niezwykła lekkość pióra, a może historia miłosna sprawiły, że ta książka mnie pochłonęła? W każdym razie po latach nieczytania pisarzy wmuszanych w szkole z radością odkryłam, iż jednak "oklepany" Sienkiewicz potrafi zaczarować i nie jest przestarzałym twórcą, którego zostawiamy wyłącznie w szkolnej ławce..

NikkiChan | 2019-07-09

Jedyna lektura, która naprawde mnie wciągnęła.

staccato | 2019-06-27
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Tak wysoką ocenę Quo Vadis zawdzięcza w moim przypadku głównie sentymentowi i temu, że tematyka była mi dość bliska. Bardzo podobało mi się to, jak opisał perspektywę pierwszych chrześcijan. Zdecydowanie moje ulubione jego dzieło!

The_Witcher | 2019-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2019

„Quo Vadis” to jedna z najlepszych polskich powieści, więc nie może dziwić, że Henryk Sienkiewicz w roku 1905 otrzymał za nią literacką nagrodę Nobla, stając się popularnych pisarzem na świecie. Tytuł powieści pochodzi od zapytania słynnego pierwszego apostoła Chrystusa, św. Piotra, które brzmiało „Quo Vadis, Domine?”, Jest to powieść historyczna, której głównymi bohaterami są Winicjusz, który jest patrycjuszem rzymskim oraz Ligia, która jest chrześcijanką pochodząca z barbarzyńskiego plemienia Ligów.

Wątek miłosny tej pary, niesie za sobą liczne zwroty akcji i ma istotny wpływ na ukształtowanie się charakterów i poglądów tych postaci, pokazuje nam, że gdy uczucie jest bardzo silne, człowiek potrafi diametralnie się zmienić by walczyć o swoją miłość. W powieści jesteśmy ponadto świadkami ciekawie nakreślonego wątku religijnego dotyczącego rozwijania się chrześcijaństwa i prześladowania wyznawców tej religii, mamy również wątek stricte obyczajowy dotyczący codziennego życia...

WiTdonWiTo | 2019-06-15
Przeczytana: 2018 rok

Ile kosztowało pracy aby przygotować się do napisania takiej książki?
Przecież cały świat zaakceptował narrację Henryka Sienkiewicza i opis tamtych czasów niczym relacje z opisanych wydarzeń. Sienkiewiczowi jak zawsze udaje się łączyć po mistrzowsku fikcję z prawdą historyczną a czytelnik może się zapomnieć i zacząć błądzić pomiędzy prawdą i bajką.

ira | 2019-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 22 maja 2019

Zachęcona przepięknym wydaniem (gratulacje dla wydawnictwa GREG!) postanowiłam wrócić do kolejnego klasyka, którym dręczono mnie w dzieciństwie. Z tyloma nazwiskami już się udało, że liczyłam na cud i w tym przypadku.
Niestety, nie będzie to wielka miłość. Przy całym uznaniu, jakie żywię dla Sienkiewicza, za jego barwny język i niewątpliwą wiedzę (opisuje starożytny Rzym tak, jakby w nim lata całe mieszkał), nie jestem w stanie znieść tej całej otoczki "ku pokrzepieniu serc", zwłaszcza w tak namolnym, pro-chrześcijańskim wydaniu. Spróbuję jeszcze z Krzyżakami może, bo naprawdę żal nie wziąć tak wspaniale wydanej książki do ręki, ale obawiam się, że to będzie jednak uczta dla innego amatora.
Wielka powieść, ale mnie za serce nie chwyta.

husa | 2019-05-25
Przeczytana: 24 maja 2019

Arcydzieło! Cóż więcej można dodać? Wciągająca historia miłosna osadzona w realiach Starożytnego Rzymu za panowania Nerona. Niezwykle umiejętnie Sienkiewicz wplótł fikcję w fakty historyczne. Autor przybliża historię w tym znane postaci (m. ani. Neron, Petroniusz, św. Piotr, św. Paweł itp.) i prześladowania pierwszych chrześcijan. Obawiam się, że to jedyne tak rozreklamowane źródło tychże prześladowań.

Katty | 2019-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 11 marca 2019

"Quo vadis" nie jest łatwą lekturą, ale myślę, że wartą przeczytania. Sięgnijcie kiedyś po tę książkę, jak będziecie mieli dużo wolnego czasu, nie będziecie się nigdzie śpieszyć, nie będziecie mieli żadnego deadline'a. A zobaczycie, że klasyka nie gryzie i też potrafi być naprawdę dobrze rozpisana, bo nikt nie może powiedzieć, że "Quo vadis" to powieść z jednym wątkiem, z płaskimi bohaterami czy nieciekawą historią, bo nie jest to prawdą.

Więcej: https://literkowymelonik.blogspot.com/2019/04/quo-vadis-henryk-sienkiewicz.html

Arcydzieło literatury polskiej. Jestem pełna podziwu i naprawdę oczarowana tą książką. Ku mojemu zdziwieniu czytało mi się ją bardzo szybko, a akcja niesamowicie mnie wciągnęła. Uważam, że powinna być to lektura obowiązkowa nie tyle dla licealistów, co dla wszystkich Polaków i chrześcijan.

djpielgrzym | 2019-03-22

Mój pierwszy, prawdziwy kontakt z literaturą polską. Powiedzmy sobie szczerze, Sienkiewicz nie robi zbyt dobrego pierwszego wrażenia. Chociaż, teraz, gdy przebrnęłam przez pozostałe jego dzieła, to jest najprzyjemniejsze w odbiorze.