Ze starą wiarą na Peleliu i Okinawie

With the Old Breed: At Peleliu and Okinawa
83-88595-71-7
historia
Krzysiek

Gdy w 1944 roku autor wylądował na plaży w Peleliu, miał zaledwie 20 lat. Nie zajmowały go ani polityka, ani ogólna strategia. Esencją jego opowieści jest znaczenie bycia żołnierzem piechoty morskiej, reprezentującym najlepsze tradycje tej formacji. Sledge zaciągnął się do wojska powodowany patriotyzmem, idealizmem i młodzieńczą odwagą. Ale gdy tylko znalazł się na miejscu, rozpoczęła się walka o przetrwanie. Niniejsza książka jest obrazem tego, jak "tam" było. Autor relacjonuje swe przeżycia, nie przebierając w słowach i nie szczędząc bólu.

źródło opisu: Wydawnictwo L&L, 2002

źródło okładki: portal.strategie.net.pl

pisko199064 | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Ohhh Eugene Bondurant Sledge... w 100% świetna książka która zabiera nas w świat II wojny światowej, daleko poza nasz kontynent na Pacyfik gdzie dla nas "tamta" wojna to tylko cień i pomruk ,że coś tam było ... autor jak i zarówno główny bohater od początku przedstawia nam wszystko dosyć szczegółowo, opiera też część opisów o zapiski i informacje które w książce są zaznaczone inną czcionką, dzięki temu możemy ominąć zarys historyczny, rozstawienie wojsk na arenie działań, co szczerze mówiąc jest nudne i tylko dla fanatyków tamtych zdarzeń, czyta się świetnie opisy ociekają szczegółowością choć czegoś brakuje tej pozycji, nie tak dobra jak Matterhorn Karla Marlantesa(która przymierzam się do 2 przeczytania:)) , ale dość dobra żeby stanąć w szranki z Zapomnianym żołnierzem Guya Sajera, która tak samo opisuje dzieje normalnego piechura a nie przesadzone wyczyny Seppa Allerbergera w Snajperze na froncie wschodnim gdzie wyczuwać można zadowolenie ze swoich czynów i arogancje... tak...

| 2011-08-21
Przeczytana: lipiec 2007

Książka Sledge'a posłużyła jako podstawa scenariusza serialu ,,Pacyfik''. I w pełni na to zasługuje. Autor wyjątkowo plastycznie opisuje piekło walk na wyspach Pacyfiku. Co warto podkreślić, nie uprawia dudniącej propagandy. Opisuje strach, nienawiść, zezwierzęcenie, koszmarne warunki... prawie czujemy smród gnijących obok trupów. Gorąco polecam, choć może nie nadwrażliwym czytelnikom.
PS. ,,Piekło Pacyfiku'' to ta sama książka, wznowiona pod zmienionym (?) tytułem.

croyna | 2011-09-11
Przeczytana: 2007 rok

Spis wspomnień weterana, jakby to przeżył wczoraj. Do bólu opisane szczegóły pola walki. Przyjaźnie, śmierci, rany.

MacAron | 2016-11-18
nazir | 2016-04-24