83-203-0193-9
RPA, apartheid, rasizm, Afryka
literatura faktu
takisobiejac

W kapsztadzkim parku przy centralnej bibliotece główną aleją spaceruje policjant z psem. Na trawniku obok bawi się grupa czarnych dzieci. Na ławce siedzą ich opiekunki - dwie czarne młode kobiety. Sytuacja jest niecodzienna. Park jest przecież dla białych! Ustawa mówi wyraźnie o segregacji rasowej w parkach. Kiedy pies i policjant oddalają się, czarne kobiety zaczynają rozmawiać między sobą,...

Kiedy pies i policjant oddalają się, czarne kobiety zaczynają rozmawiać między sobą, pokrzykują na dzieci. Kiedy policjant wraca, spuszczają głowy i patrzą w rozłożone na kolanach książki. Nie czytają. Przez kilkanaście minut nie przerzuciły ani jednej kartki. Patrzą w dół, żeby nie spotkać spojrzenia policjanta. Lepiej jest udawać, że go nie widzą. W przeciwnym razie mogłyby zmusić go do interwencji.

źródło opisu: początek książki

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

olala | 2015-07-08
takisobiejac | 2011-02-28