Apokryf

838687211X
poezja, wiersze,
poezja
hunter

Żaden z poetów węgierskich drugiej połowy XX wieku nie wzbudził na Zachodzie takiego zainteresowania, jak János Pilinszky. Przekłady jego utworów ukazały się w wielu krajach. Poezja Pilinszkyego zyskała admiratorów i tłumaczy pośród wybitnych twórców literatury współczesnej. (..) A warto może dodać, że nie był bohaterem węgierskiego Października ani męczennikiem systemu komunistycznego, ani dysydentem, ani emigrantem politycznym, że w sprawach politycznych nigdy nie zabierał głosu i nie podpisywał apeli ani protestów. Występował w jedynej swojej roli - jako artysta. (ze Wstępu Jerzego Snopka)

Utwory Jánosa Pilinszkyego (1921-1981) ukazywały się w przekładach na języki obce, m.in. na angielski, francuski, włoski i szwedzki. W serii Meridian prezentujemy pierwszy w Polsce wybór jego wierszy.

Nagroda "Literatury na Świecie" za przekład poetycki za rok 1999.

źródło opisu: http://pogranicze.sejny.pl/oficyna/?70,apokryf-janos-pilinszky

źródło okładki: http://pogranicze.sejny.pl/oficyna/?70,apokryf-janos-pilinszky