Człowiek i trwoga. Nicość w ujęciu Martina Heideggera

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Maneat Quaestio". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
metafizyka,
popularnonaukowa
hunter

Zagadnienie nicości nie jest problemem stale pojawiającym się w filozofii. To oczywiście nie znaczy, że nie odgrywa on żadnej roli w historii myśli Zachodu. Funkcja nicości zależy od tego jaki stosunek ma dany autor do bytu i do źródeł poznania. W ciągu dziejów filozofii, nicość rozumiano na różne sposoby. Istnieją filozofowie, którzy nie brali nicości w ogóle pod uwagę. Są też i tacy, którzy czynili z niej ważny element swoich doktryn.

Jak przedstawia się ten problem u Heideggera? Dlaczego Heidegger wprowadza to pojęcie do swojej filozofii? Te właśnie kwestie są tematem prezentowanej publikacji.

źródło opisu: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=252

źródło okładki: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=pd&id=252

poznanianka | 2011-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Książka kształtem i wielkością przypominająca broszurę, napisana w sposób zrozumiały dla kogoś kto od filozofii (jeśli tylko może) trzyma się z daleka. Po przeczytaniu niejasny w pewnych momentach Heidegger staje się bardziej jasny. Oczywiście w w miarę zrozumienia jego pism przez autora tejże książki.

Tematem przewodnim opracowania jest nicość. Jej funkcja zależy od tego jaki stosunek ma dany autor do bytu i do źródeł poznania. Niektórzy filozofowie nie brali nicości w ogóle pod uwagę, ale są też i tacy, którzy czynili z niej ważny element swoich doktryn.

W opracowaniu został podjęte dwa problemy: tego dlaczego Heidegger wprowadza to pojęcie do swojej filozofii oraz tego czym dla niego nicość jest, co kryje się za użytymi przez niego terminami. Odpowiedzi na te pytania autor szuka właściwie tylko w początkowym okresie filozofii Heideggera. Tzn. od Sein und Zeit (1927) do Was ist Metaphysk? Nachwort. (1943). Poza tymi dziełami zostały wzięte pod uwagę także Was ist Metaphysk?...

ziggas666 | 2014-02-21
Aletheiczna | 2011-07-31