Człowiek i trwoga. Nicość w ujęciu Martina Heideggera

Okładka książki Człowiek i trwoga. Nicość w ujęciu Martina Heideggera Rafał S. Niziński
Okładka książki Człowiek i trwoga. Nicość w ujęciu Martina Heideggera
Rafał S. Niziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu popularnonaukowa
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8389361434
Tagi:
metafizyka
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
475
145

Na półkach:

Książka kształtem i wielkością przypominająca broszurę, napisana w sposób zrozumiały dla kogoś kto od filozofii (jeśli tylko może) trzyma się z daleka. Po przeczytaniu niejasny w pewnych momentach Heidegger staje się bardziej jasny. Oczywiście w w miarę zrozumienia jego pism przez autora tejże książki.
Tematem przewodnim opracowania jest nicość. Jej funkcja zależy od tego jaki stosunek ma dany autor do bytu i do źródeł poznania. Niektórzy filozofowie nie brali nicości w ogóle pod uwagę, ale są też i tacy, którzy czynili z niej ważny element swoich doktryn.
W opracowaniu został podjęte dwa problemy: tego dlaczego Heidegger wprowadza to pojęcie do swojej filozofii oraz tego czym dla niego nicość jest, co kryje się za użytymi przez niego terminami. Odpowiedzi na te pytania autor szuka właściwie tylko w początkowym okresie filozofii Heideggera. Tzn. od Sein und Zeit (1927) do Was ist Metaphysk? Nachwort. (1943). Poza tymi dziełami zostały wzięte pod uwagę także Was ist Metaphysk? (1929) oraz Vom Wesen des Grundes (1929).
Książka podzielona jest na 3 części. W pierwszej omówione zostały pewne cechy metody Heideggera związane bezpośrednio z zagadnieniem nicości oraz sposób dotarcia do samej nicości. W drugiej części mowa jest o przyjrzeniu się samej nicości. Jest to ujęcie problemu od strony ontologicznej. Głównym zadaniem jakie zostało postawione to zrozumienie, co Heidegger ma na myśli pisząc nicość. Są tu omówione dwa etapy precyzowania myśli Heideggera na ten temat. Trzecia część traktuje o znaczeniu nicości w życiu człowieka. Jest to ujęcie antropologiczne. Jako że głównym problemem postawionym w tej pracy jest metafizyczna analiza terminu nicość, dlatego opracowania dotyczące pierwszego i trzeciego rozdziału są bardziej szkicowe aniżeli wyczerpujące. Natomiast rozdział drugi, ponieważ dotyczy samej nicości, został, na miarę skromnych wymiarów tej pracy, przedstawiony wyczerpująco.
Gdyby komuś wpadło w ręce polecam. Gdyby ktoś się zastanawiał czy warto przed egzaminem przeczytać - warto!

Książka kształtem i wielkością przypominająca broszurę, napisana w sposób zrozumiały dla kogoś kto od filozofii (jeśli tylko może) trzyma się z daleka. Po przeczytaniu niejasny w pewnych momentach Heidegger staje się bardziej jasny. Oczywiście w w miarę zrozumienia jego pism przez autora tejże książki.

Tematem przewodnim opracowania jest nicość. Jej funkcja zależy od tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Człowiek i trwoga. Nicość w ujęciu Martina Heideggera


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne