Akira tom 1. Wypadek Tetsuo

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Akira (tom 1)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
manga, komiks, klasyka, supermoce, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.
Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 1999

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Wkp | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Rok 2019. Po wybuchu trzeciej wojny światowej zniszczony świat zaczyna się odbudowywać. Japonia to miejsce pełne brutalności i bezprawia. Nastolatki żyją tu głownie dla nielegalnych wyścigów motocyklowych. I w trakcie jednego z nich dochodzi do wypadku. 15-letni Tetsuo, by nie przejechać dziwnej osoby na zamkniętej autostradzie, rozbija się, a tajemniczy osobnik, władający dziwnymi mocami, znika. Zjawiają się wojskowi, Tetsuo zostaje zabrany do szpitala, a jego przyjaciele przypadkiem wmieszani zostają w intrygę mającą cos wspólnego z niejakim Akirą…

Na liście 100 najlepszych komiksów wszechczasów Akira zajmuje wysoką pozycję i poza Usagi Yojimbo, jest jedyną mangą się na niej znajdującą. Jest to też dzieło życia wybitnego mangaki Katsuhiro Otomo, znanego z choćby „Domu” (horroru w podobnej tematyce) i trzeba przyznać, ze wszystkie powyższe przymiotniki mają w sobie dużo prawdy.
Oczywiście, to dopiero pierwszy tom, i ocenić nie mogę jeszcze zbyt obiektywnie, mając po prostu zbyt...

Arthaniel | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Ocena dla całej serii. Klasyka gatunku, seria w ogóle nie zestarzała się mimo upływu czasu i wciąż urzeka, bawi i intryguje. Bardzo polecam.

Nemen84 | 2016-11-27
Mateo | 2016-09-18