katyń, II wojna światowa
literatura faktu
sylvii7

Ponad połowa aresztowanych nie miała nic wspólnego z podziemiem, ani okupacyjnym, ani powojennym. Pozornie w działaniach NKWD trudno dopatrzeć się jakiejkolwiek logiki. - Obława odbywała się z typowo sowieckim bałaganiarstwem- tłumaczy były członek AK. - Żołnierze, oficerowie chyba też, nie mieli ochoty uganiać się po lasach za uzbrojonymi partyzantami. Ułatwiali sobie robotę. Wyciągali ludzi...

- Żołnierze, oficerowie chyba też, nie mieli ochoty uganiać się po lasach za uzbrojonymi partyzantami. Ułatwiali sobie robotę. Wyciągali ludzi z chałup. Mieli listy przygotowane przez szpicli. Gdy kogoś nie zastali w domu, brali innego. Żeby się zgadzała liczba. Poszukiwali nie tylko AK-owców. Aresztowali leśników, sołtysów, bogatych gospodarzy. To dla nich byli wrogowie, spuścizna po "pańskiej" Polsce.
Jeden z oficerów NKWD wdał się w polityczną dyskusję z miejscowymi chłopami.
- Wasz rząd prosił o pomoc- tłumaczył.
- Jak wyłapiemy i wywieziemy bandytów, to będziecie żyć spokojnie. Tak jak w Związku Radzieckim.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.bialykruk.com.pl/sklep/index.php?p7426,...»