Tadeusz Kantor. Teatr

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Artyści". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-01870-2
teatr
papalotl

Książka ta jest pierwszym monograficznym opracowaniem teatralnej twórczości Tadeusza Kantora, od roku 1956 utożsamianej z jego najbardziej dziś znanym na świecie polskim teatrem - Cricot 2. Składa się z dwóch części. Pierwsza to omówienie kolejnych etapów teorii i praktyki teatralnej autora "Umarłej klasy" - od "Teatru Podziemnego" z czasów wojny, poi rok 1988 - składających się na synkretyczny obraz zjawiska określanego jako Teatr Tadeusza Kantora. Druga to opisy spektakli. Są one oparte na dokumentach lub na bezpośrednich, osobistych zapisach dokonanych przez autora monografii, ukazujących widowiska Cricot 2 z subiektywnej perspektywy odbiorcy.
Dzieła i eseje teoretyczne, uznawane przez samego Tadeusza Kantora za typowo teatralne, zostały tu omówione w ścisłym powiązaniu z jego rozległą teorią i twórczością plastyczną, jednakże zasadniczy cel monografii to ukazanie tego, co składa się na oryginalną stylistykę i estetykę teatru Kantora na tle nowatorskich tendencji w światowym teatrze drugiej połowy XX wieku.

źródło opisu: Skrzydełko obwoluty

Historia Koloru | 2014-06-17