Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza

Okładka książki Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren
Okładka książki Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Madika z Czerwcowego Wzgórza (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Madika z Czerwcowego Wzgórza (tom 2)
Madicken och Junibackens Pims
Nasza Księgarnia
2007-01-01
1998-01-01
Anna Węgleńska

Okładka książki Matylda Quentin Blake, Roald Dahl
Matylda Quentin Blake, Roal...
Okładka książki Zaczarowane baletki Ruth Gervais, Noel Streatfeild
Zaczarowane ba... Ruth Gervais, Noel ...
Okładka książki Patrz, Madika, pada śnieg! Astrid Lindgren, Ilon Wikland
Patrz, Madika,... Astrid Lindgren, Il...
Okładka książki Boże Narodzenie w Bullerbyn Astrid Lindgren, Ilon Wikland
Boże Narodzeni... Astrid Lindgren, Il...

Jako dziecko niespecjalnie przepadłam za Pippi Langstrump. Zadziwiały mnie jej pomysły i nie byłam w stanie na serio uwierzyć w te nieprawdopodobne przygody. Tymczasem razem z moim najmłodszym czytelnikiem odkrywam kolejne książki Astrid Lindgren i coraz większą ich fanką się staję. Lotta? To moja ulubienica, lecz Madice też wiele nie brakuje. I pomimo tego, że jest starsza od naszych dzieci o jakieś sto lat, to jej dzieciństwo nadal cieszy, ciekawi i bawi. Dziecko z dużą przyjemnością słuchało o historii o tym jak obchodziło się święta w rodzinnym domu dziewczynki, o tym jak zmieniały się pory roku a wraz z nimi przyroda. Przy okazji dowiadywało się, że nie wszyscy są bogaci, nie wszyscy zdrowi oraz jak można sobie poradzić z trudnymi sytuacjami, jakie stawia na naszej drodze życie. Szczerze zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.

Kocham, cudowna jak wszystkie książki Astrid Lindgren!

Kocham, cudowna jak wszystkie książki Astrid Lindgren!

Zabawna :) Córeczka chętnie słuchała.

Zabawna :) Córeczka chętnie słuchała.

Bardzo podoba mi się książka o siedmioletniej Madice. Mieszka ona z rodzicami, siostrą Lisabet i służącą - Alvą w domku na Czerwcowym Wzgórzu. Obok mieszkają Nilssonowie. Wujek Nilsson, ciocia Nilsson i ich piętnastoletni syn Abbe. Pod koniec książki Madice i Lisabet pojawia się siostrzyczka Kajsa. Zostaje radośnie przyjęta przez starsze siostry.
Książka jest urocza, pełna ciepła. Najbardziej podobają mi się rozdziały "Mój syn - baron lotnictwa" i "Bal Alvy".

Książka jest urocza, pełna...

Madika i berbeć = idealne połączenie do nowych przygód. Polecam! Szczególnie dla dziewczynek.

Fajnie powrócić do Astrid i odkryć ją na nowo, wraz z książkami, których nie przeczytałam w dzieciństwie. Wciąż doskonale rozumiem dlaczego pokochałam ją te 12 lub więcej lat temu :D

W czytelniczym świecie są książki, które nigdy się nie starzeją. Zmieniają liczbę lat od pierwszej publikacji, okładki, czasem tłumaczenia, ale treść nadal jest aktualna. Treść, która potrafi dotrzeć do szerszego grona, nie ważne w jakim wieku by to grono było. Są książki w naszym czytelniczym świecie, które nie mają targetu, które czytają i dzieci i dorośli z takim samym zapałem. O jednej z tych książek dzisiaj chcę Wam opowiedzieć. O książce, która wywołała we mnie wiele emocji. Książce, która teoretycznie jest przeznaczona dla dzieci, a którą ja czytałam z wielką przyjemnością.

"Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza" autorstwa Astrid Lindgren (autorki lubianej i szkolnej, niegdyś, lektury "Dzieci z Bullerbyn") to opowieść o pewnej sympatycznej rodzinie mieszkającej w magicznej szwedzkiej wiosce. Madika ma młodszą siostrę, Lisabet, która jest tytułowym berbeciem. Cała rodzina mieszka na malowniczym Czerwcowym Wzgórzu. Madika i Lisabet przeżywają różnego rodzaju przygody wśród pól i lasów, wśród sadów i stogów siana. A przygód tych jest niesamowicie dużo! Przykładowo, Madika w szkole zaraża się wszami, które w popłochu mama przegania razem z Alvą, gosposią. Któregoś dnia z kolei, Madika wdaje się w bójkę z Mią, która jest najbardziej niegrzeczną dziewczynką w szkole. Zostaje wyzwana, by wejść na dach szkoły po drabinie przeciwpożarowej, podczas drzemki dyrektora. Innego dnia dziewczynki nocują u wujostwa, pomagają w sianokosach, karmią kurczęta i tęsknią za rodzicami, którzy wyjechali na kilka dni do Kopenhagi. Madika jest odważną dziewczynką, z wielkim i ciepłym sercem. Jest szczęśliwa, że mieszka w tak pięknym miejscu.

"Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza" to ciepła opowieść, pełna emocjonujących zdarzeń i niosąca wiele refleksji. Często, podczas czytania wracałam myślami do swojego dzieciństwa, które obfitowało w podobne, ciepłe, ale i też zwariowane sytuacje. Jest to książka, którą z pewnością poleciłabym osobom, które chcą przenieść się w ciepły, sympatyczny świat. Osobom, które czasem pragną być, choć przez chwilę dzieckiem, popatrzeć na nowo oczami dziecka na otaczającą rzeczywistość.

Zachwyciły mnie ilustracje do książki autorstwa Ilon Wikland, zachwyciły mnie morały z niej płynące (nie nachalne, subtelne, jednak zrozumiałe nawet dla dziecka),zachwyciło mnie ciepło, które niesamowicie otulało moją duszę w te mroźne, grudniowe wieczory.

Książka szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren jest książką, która wymyka się spoza ramy literatury dziecięcej. Jest jedną z tych książek, które rodzice będą przeżywać razem ze swoimi pociechami. Mądra, niosąca naukę i rozrywkę.

Po raz kolejny odkryłam jak wielką pisarką była pani Lindgren. Potrafi swoją opowieścią zjednoczyć pokolenia i łamać barykady ludzkich serc wplatając w nie szczęście chwili, gdy czyta się którąś z jej książek.

Więcej: http://anty---materia.blogspot.com/2014/12/madika-i-berbec-z-czerwcowego-wzgorza.html#sthash.0RqdRfQD.dpuf

Niesamowita książka z dzieciństwa. Wyjątkowo podobały mi się różne perypetie Madiki i Lisabet. Są ona pełne humoru i fantazji. I z pewnością książka jest jedną z najpiękniejszych tej wspaniałej autorki.

Ciepła, zabawna, pouczająca i wzruszająca.
Książka doskonała dla dorastających panienek.
7/10

Ciepła, zabawna, pouczająca i wzruszająca.
Książka doskonała dla dorastających panienek.
7/10

Na półkach: , , , , , ,

Świetna. Córka uwielbia Madikę,świetny jezyk, pisane z humorem, bardzo fajna lektura, sklania do wielu rozmów.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci