Harry i czary mary czyli o wartościach edukacyjnych w cyklu powieści "Harry Potter" J.K. Rowling

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0468-7
Harry Potter, potteromania
IronWoman

Autorka bada fenomen "potteromanii" z perspektywy wartości poznawczych, moralnych i estetycznych, które obecne są w serii powieści J.K. Rowling i świadczą o jej niedostrzeganym często przez oponentów potencjale edukacyjnym. W książce omówiona została tradycja literacka, z której wywodzi się Harry Potter, miejsce tegoż dzieła w dorobku gatunku, a także rodzaj dominujących w nim tendencji edukacyjnych, omówionych z uwzględnieniem najnowszych teorii socjologii literatury i komunikacji masowej oraz teorii wychowania. Szczegółowej analizie poddano również świat przedstawiony powieści, skupiając się na charakterystyce postaci jako głównych nośnikach wartości. Całość wzbogacono o indeks najważniejszych nazwisk i określeń, który pomoże wejść w czarodziejski świat Hogwartu wszystkim niewtajemniczonym "mugolom".

edwarella | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Nie jestem na studiach polonistycznych, a mimo to sięgnęłam po tą książkę. Nie wiem czy było warto czy nie, bo mam mieszane odczucia.
Z jednej strony książka momentami ciekawa (zwłaszcza to jak autorka doszukała się elementów fabuły w Harrym Potterze zaczerpniętych z legend i mitologii), a z drugiej strony była taka...nijaka. Niby autorka mówiła o wartościach edukacyjnych w serii Harry Potter, a jednak nie powiedziała mi nic, czego bym nie wiedziała. Wszystko to było jak jedna wielka analiza kawałek po kawałku - analiza, która stała się tak naprawdę streszczeniem książek. Tylko 2 razy mnie zaskoczyła, dowiedziałam się czegoś o czym albo nie wiedziałam, albo nie pomyślałam. I tylko tyle.
A sam początek z historią literatury dziecięcej i o wartościach edukacyjnych... przynudzający wstęp do samego sedna książki (może dla polonisty byłoby to ciekawe, ale książka jest wydana dla każdego czytelnika, a nie tylko dla polonistów). Pierwsze 200 stron = mało analizy Harrego, dużo...

kaki15 | 2013-07-09

Przeczytałam dwa razy, z odmiennymi odczuciami, ale tak czy inaczej GENIALNA!!! Jestem pokoleniem dorastającym z tym czarodziejem, gdy spotkałam go 1 raz byłam w jego wieku, i tekst lektury był dla mnie idealny, literatura dla dzieci, w nowym wydaniu: ciekawa, fascynująca, intrygująca i zapadająca w pamięć- pierwszym tomem HARRY POTTER MNIE ROZKOCHAŁ,. Po raz kolejny spotkałam się z 11letnim Potterem jako dorosła kobieta, znająca jego dalsze losy;) czyta się lekko, fajnie i przyjemnie, ale to nie to, co za pierwszym razem. Nie ma co oczekiwać, że ten tom zachwyci dorosłych w takim samym stopniu, jak tom 6 czy 7, pisany bardziej dla nich, ale dla 8-13 latka TAK to tekst dla niego;)

| 2013-11-22
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Czytam tą książkę już drugi raz, i tym razem twierdzę że jest rewelacyjna! Przede wszystkiem książka wiele uczy - przyjaźni, miłości i odwagi. Nie wierzę tym, którzy myślą inaczej. Autorka zadbała, by opisy były ciekawe, bohaterowie mają cechy, których można pozazdrościć. Magiczna szkoła Hogwart pobudza wyobraźnię, która jest tak ważna! Dzięki tej książce wiele dzieci zaczęło czytać. W pewnością zasługuje na najwyższą ocenę.

Marta | 2016-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Autorka we wnikliwy sposób analizuje wartości, jakie niesie ze sobą cykl o Harrym Potterze. Jest to pozycja rzetelna i profesjonalna, a jej najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że po jej przeczytaniu największy sceptyk nie powinien mieć wątpliwości co do walorów edukacyjnych serii o młodym czarodzieju.

Jędrzej Dudkiewicz | 2016-11-21

Pierwsza z dwóch książek związanych z HP, którą ostatnio kupiłem. I się bardzo zawiodłem (druga na szczęście zapowiada się znakomicie).

Po pierwsze, o samych książkach Rowling jest tutaj... mniej niż połowa tekstu. Z jakieś 60% pracy Kowalewskiej to zdecydowanie przydługi wstęp, opisujący czym jest literatura młodzieżowa, jaka jest jej historia, czym są wartości poznawcze, wychowawcze, etc. Oczywiście nie ma nic złego w tym, by umieścić analizę danego utworu w pewnym kontekście, wręcz przeciwnie. Problem jednak w tym, że jest to zwyczajnie za długie, opisywana jest tu masa definicji, które często są do siebie bardzo podobne. Ani to ciekawe, ani specjalnie odkrywcze, do tego napisane tak, że człowiek po pięciu minutach zaczyna przysypiać. Spokojnie dałoby się to mocno skrócić, wystarczyłoby bardzo krótko opisać kolejne definicje, a potem napisać, którą autorka uważa za najlepszą i dlaczego. A tak jest tu tona informacji, które i tak mało kto przyswoi. Typowe lanie wody.

Kiedy już...

Lenkaite | 2013-02-01
Przeczytana: maj 2008

Znalazłam to tutaj zupełnie przypadkiem i dodałam, bo faktycznie przeczytałam to do egzaminu z lit. dziecięcej;D tyle że nic nie pamiętam, więc chyba jednak nie powaliła mnie na kolana:]]]

Milka | 2012-02-23

Przeczytana podczas pisania pracy do ustnej matury, ciekawie napisana i co najważniejsze w tego typu książkach nie przynudza.

grumpyycatt | 2014-01-01

Świetna książka :)