Okładka książki Harry i czary mary czyli o wartościach edukacyjnych w cyklu powieści „Harry Potter” J.K. Rowling Dagmara Kowalewska
Dagmara Kowalewska Wydawnictwo: Universitas językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Universitas
2005-01-01
2005-01-01
8324204687
Harry Potter potteromania

Okładka książki Dlaczego mężczyźni kłamią a kobiety płaczą Allan Pease, Barbara Pease
Dlaczego mężcz... Allan Pease, Barbar...
Okładka książki Księga wiedzy czarodziejskiej. Przewodnik po zaczarowanym świecie Harryego Pottera Elizabeth Kronzek, Allan Zola Kronzek
Księga wiedzy ... Elizabeth Kronzek, ...
Okładka książki Czy wiesz, co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska- Wojciechowska
Czy wiesz, co ... Katarzyna Bosacka, ...

Idealna do prowadzonych przeze mnie zajęć czyli Literatury i kultury dziecięcej. Jednakże nie wyczerpuje tematu. Daje jakiś obraz walorów edukacyjnych i wychowawczych. Wypożyczyłam ją żeby zobaczyć, czy mój pomysł został zrealizowany już dawno przez kogoś innego i nie został... zatem tematu ta książka nie wyczerpuje. Dobra pozycja wydawnicza dla szybkiego ogarnięcia przez nauczyciela przed zajęciami poświęconymi HP. Warto dodać, że według badań z początku XXI wieku HP jest jedyną książką jaką dzieci chętnie czytają.

Pierwsza z dwóch książek związanych z HP, którą ostatnio kupiłem. I się bardzo zawiodłem (druga na szczęście zapowiada się znakomicie).

Po pierwsze, o samych książkach Rowling jest tutaj... mniej niż połowa tekstu. Z jakieś 60% pracy Kowalewskiej to zdecydowanie przydługi wstęp, opisujący czym jest literatura młodzieżowa, jaka jest jej historia, czym są wartości poznawcze, wychowawcze, etc. Oczywiście nie ma nic złego w tym, by umieścić analizę danego utworu w pewnym kontekście, wręcz przeciwnie. Problem jednak w tym, że jest to zwyczajnie za długie, opisywana jest tu masa definicji, które często są do siebie bardzo podobne. Ani to ciekawe, ani specjalnie odkrywcze, do tego napisane tak, że człowiek po pięciu minutach zaczyna przysypiać. Spokojnie dałoby się to mocno skrócić, wystarczyłoby bardzo krótko opisać kolejne definicje, a potem napisać, którą autorka uważa za najlepszą i dlaczego. A tak jest tu tona informacji, które i tak mało kto przyswoi. Typowe lanie wody.

Kiedy już jednak wreszcie Kowalewska zaczyna analizować kolejne elementy książek o Harrym Potterze robi się znacznie lepiej. Po pierwsze, część ta jest świetnie napisana i czyta się ją z ogromną przyjemnością. Wygląda to trochę tak, jakby wszystko co było wcześniej pisała z obowiązku, a dopiero potem mogła oddać się swojej pasji. Nie zmienia to jednak faktu, że mało jest tu odkrywczych rzeczy, dosłownie na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyć rzeczy, na które sam nie zwróciłem uwagi i które w jakiś sposób zmieniły/rozszerzyły moje myślenie czy to o kreacji świata czy bohaterów Rowling. Lektura jest więc, owszem, przyjemna, ale niespecjalnie rozwijająca.

Sporym problemem jest też to, że książka ta była pisana w momencie, gdy polscy czytelnicy wciąż jeszcze czekali na 6 tom Harry'ego Pottera. Sprawia to, że niektóre analizy, zwłaszcza postaci takich jak Snape czy Dumbledore, są zwyczajnie niepełne, a do pewnego stopnia również nieprawdziwe. Trochę szkoda, że autorka nie poczekała na zakończenie cyklu i dopiero wtedy nie zajęła się tłumaczeniem, że książki Rowling nie wpłyną źle na psychikę dzieci i młodzieży, a wręcz przeciwnie.

Podsumowując zatem, praca Kowalewskiej była dla mnie w dużym stopniu stratą czasu. Momentami (niestety krótszymi) przyjemną, ale jednak stratą czasu.

Autorka we wnikliwy sposób analizuje wartości, jakie niesie ze sobą cykl o Harrym Potterze. Jest to pozycja rzetelna i profesjonalna, a jej najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że po jej przeczytaniu największy sceptyk nie powinien mieć wątpliwości co do walorów edukacyjnych serii o młodym czarodzieju.

Nie jestem na studiach polonistycznych, a mimo to sięgnęłam po tą książkę. Nie wiem czy było warto czy nie, bo mam mieszane odczucia.
Z jednej strony książka momentami ciekawa (zwłaszcza to jak autorka doszukała się elementów fabuły w Harrym Potterze zaczerpniętych z legend i mitologii),a z drugiej strony była taka...nijaka. Niby autorka mówiła o wartościach edukacyjnych w serii Harry Potter, a jednak nie powiedziała mi nic, czego bym nie wiedziała. Wszystko to było jak jedna wielka analiza kawałek po kawałku - analiza, która stała się tak naprawdę streszczeniem książek. Tylko 2 razy mnie zaskoczyła, dowiedziałam się czegoś o czym albo nie wiedziałam, albo nie pomyślałam. I tylko tyle.
A sam początek z historią literatury dziecięcej i o wartościach edukacyjnych... przynudzający wstęp do samego sedna książki (może dla polonisty byłoby to ciekawe, ale książka jest wydana dla każdego czytelnika, a nie tylko dla polonistów). Pierwsze 200 stron = mało analizy Harrego, dużo "podręcznika do języka polskiego".
Zawiodłam się. Myślałam, że będzie ciekawsza :/

Świetna książka :)

Świetna książka :)

Znalazłam to tutaj zupełnie przypadkiem i dodałam, bo faktycznie przeczytałam to do egzaminu z lit. dziecięcej;D tyle że nic nie pamiętam, więc chyba jednak nie powaliła mnie na kolana:]]]

nic oryginalnego.

nic oryginalnego.