Historia doktryn politycznych i prawnych

Seria: Podręczniki obowiązkowe
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Rimokan

Dziesiąte wydanie podręcznika stawia sobie za cel przybliżenie studentom przesłanek doktrynalnych leżących u podstaw niekiedy żywych dyskusji dotyczących takich aktualnych zagadnień, jak: in vitro, eutanazja, kara śmierci czy walka z totalitaryzmem. Analiza historycznych czynników kształtujących postawy ludzkie w kontekście proponowanych rozwiązań dowodzi konieczności ciągłego pogłębiania naszej kultury myślenia opartej głównie na dorobku filozofii europejskiej.

Wykład historii doktryn uwzględnia kształtowanie się wspólnoty europejskiej stanowiącej podstawę Unii Europejskiej i w tym sensie pogłębia ocenę i perspektywy traktatów lizbońskich. Opiera się on na podstawowym założeniu filozoficznej motywacji podkreślającej wartość pokoju, sprawiedliwości i wolności, a więc głównych celów humanistycznych wartości doktryn europejskich. Z tego względu wykład zawarty w podręczniku ma swoisty europocentryczny charakter. Rozważania ukazują historię myślenia opartego na humanistycznej aksjologii i w niezbędnym stopniu na destrukcji w postaci faszyzmu czy stalinizmu, by tym wyraźniej wyeksponować ciągle pojawiające sią zagrożenia w postaci terroryzmu czy despotyzmu rządów.

W zamyśle Autora publikacja jest przeznaczona głównie dla studentów wydziałów prawa i administracji, a także dla słuchaczy takich kierunków, jak: historia, socjologia, nauki polityczne, dziennikarstwo czy filozofia.

źródło opisu: profinfo.pl

źródło okładki: profinfo.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!