Krzysztof Plantin i Officina Plantiniana

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książki o Książce". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-02811-5
książki, drukarstwo
Szamzu

źródło okładki: http://img15.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/49/70/65/1349706538

Dociekliwy_Kotek | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: kwiecień 2012

Przyznaję, że spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Krzysztof Plantin, typografia, Złoty Wiek w Niderlandach: czy może być bardziej obiecujące zestawienie?
Podejrzewam zatem, że zawinił "talent" autorki, która z barwnego świata Niderlandów doby niepokój politycznych i religijnych a jednocześnie wspaniałego rozkwitu myśli humanistycznej zrobiła nudny katalog. W ten sposób życie Plantina sprowadza się do dat i wyliczeń przychodów/wydatków/zysków/strat, tło epoki do pojawiających się znikąd nazwisk przedstawicieli Hiszpanii, a humanizm w Niderlandach reprezentują niekończące się, wlokące w nieskończoność, nużące spisy nazwisk, tym bardziej irytujące, że podawane w enigmatycznej formie inicjału imienia, nazwiska i funkcji, bez słowa komentarza.
Brakuje tu kontekstu, tła epoki, choćby pobieżnego nakreślenia problemów ówczesnego typografa, drukarza i księgarza, które pozwoliłyby czytelnikowi lepiej zrozumieć epokę i rolę samej Plantiniany. Pewnie, że w połowie tego niedużego...

Madeleine-87 | 2011-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2012