Przechadzki po dawnych wnętrzach

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7233-050-6
historia
Karenina

Książka Przechadzki po dawnych wnętrzach czyli jak niegdyś mieszkano w Polsce w interesujący i przystępny sposób przedstawia historię polskich wnętrz mieszkalnych: ich zmieniające się wraz z warunkami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi oraz kolejnymi stylami w architekturze i sztuce formy, wystrój i funkcje. Autorka pokazała europejskie aspiracje i rodzime tradycje, kształtujące polskie budownictwo mieszkaniowe i wyposażenie. Zwróciła uwagę nie tylko na materialne aspekty wnętrz, omawiając wypełniające je przedmioty użytkowe i dekoracyjne, ale także omówiła ich funkcje oraz codzienne i odświętne życie zamieszkujących je ludzi. Odwołując się zarówno i do obiektów architektury, sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej, jak też do historycznych, literackich i poetyckich przekazów, Autorka prowadzi czytelnika przez dawne polskie wnętrza, ukazując ich zalety i niedostatki, bogactwo i skromność, kształtujące je długotrwałe tradycje i przemijające mody, by skłonić do refleksji nad przemijającym czasem i pokazać to, co stanowi trwały dorobek opolskiej kultury.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2013-05-26
Przeczytana: maj 2013

Ta książka mogłaby nosić podtytuł "O tym, jak czas zmienia perspektywę, czyli dlaczego klasycystyczny nocnik jest lepszy od dzisiejszego".
Aby cieszyć się tą książką najpierw należy zapomnieć o tym, że od czasów starożytnych ludzie zmienili się relatywnie niewiele, podobnie jak ich mieszkalne potrzeby, to znaczy z grubsza nadal wszyscy musimy jeść i spać, no i miło jest mieć też jakiś kącik do pracy czy zabawy.
Wystarczy wyrugować z pamięci ten trywialny fakt, a książka Sieradzkiej będzie doskonałą lekturą, dostarczającą tak zaskakujących wiadomości jak te, że w sypialniach stały łóżka i toaletki, że panie miały buduary, a panowie gabinety, że w bawialniach zwykle stały fotele i sofa, a w jadalni stół i krzesła.
Ci, którzy upierają się jednak zachować w pamięci pewne banalne spostrzeżenia o wpływie funkcji pomieszczenia na jego umeblowanie, mogą docenić obecność rozdziałów traktujących o kredensach, apteczkach, sieniach, strychach czy wygódkach - oczywiście, jeśli wcześniej nie...

Korynna | 2017-06-12
kachori | 2016-06-21