Przechadzki po dawnych wnętrzach

Okładka książki Przechadzki po dawnych wnętrzach Anna Sieradzka
Okładka książki Przechadzki po dawnych wnętrzach
Anna Sieradzka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN historia
170 str. 2 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
170
Czas czytania
2 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7233-050-6
Tagi:
architektura wnętrz kultura tradycje obyczaje
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tkanina – cenne dziedzictwo, przedmiot współczesnych badań Ewa Andrzejewska, Agnieszka Bender, Beata Biedrońska-Słotowa, Izabella Dybała, Monika Janisz, Katarzyna Lech, Katarzyna Moskal, Ewa Orlińska-Mianowska, Magdalena Ozga, Anna Sieradzka, Karolina Stanilewicz, Agnieszka Wos-Jucker, Małgorzata Wróblewska-Markiewicz
Ocena 0,0
Tkanina – cenn... Ewa Andrzejewska, A...
Okładka książki Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne Anna Frąckiewicz, Aneta Garanty, Elżbieta Przesmycka, Anna Sieradzka, Marek Stańkowski
Ocena 8,0
Stalowa Wola. ... Anna Frąckiewicz, A...
Okładka książki Miłość po japońsku: monografia naukowa Małgorzata Dudek, Wiktoria Krupska, Anna Sieradzka
Ocena 7,0
Miłość po japo... Małgorzata Dudek, W...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1965
1302

Na półkach: , ,

Wraz z autorką spacerujemy po typowych wiejskich dworkach i miejskich kamienicach, podglądając jak kiedyś mieszkano. Zaglądamy do salonu, sypialni, kuchni, czy pokoju dziecięcego. Obserwujemy, jak zmieniał się ich wygląd, wyposażenie, a nawet przeznaczenie. Przechadzka nawet interesująca, choć brakowało mi zdjęć poszczególnych pomieszczeń. Książka zawiera wprawdzie ryciny, ale to jednak nie to samo, co fotografie z opisywanych tu miejsc.

Wraz z autorką spacerujemy po typowych wiejskich dworkach i miejskich kamienicach, podglądając jak kiedyś mieszkano. Zaglądamy do salonu, sypialni, kuchni, czy pokoju dziecięcego. Obserwujemy, jak zmieniał się ich wygląd, wyposażenie, a nawet przeznaczenie. Przechadzka nawet interesująca, choć brakowało mi zdjęć poszczególnych pomieszczeń. Książka zawiera wprawdzie ryciny,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1221
1084

Na półkach:

Książka Anny Sieradzkiej to krótka opowieść o wyglądzie dawnych dworów i mieszkań mieszczańskich. Autorka w prosty sposób opisuje wygląd i wyposażenie domów. W każdym rozdziale skupia się na innym pomieszczeniu, jego głównych funkcjach i sprzętach, które w nim umieszczano. W książce trochę przeszkadzała mi ta skrótowość w opisie niektórych z pomieszczeń. Zabrakło mi również więcej materiału ilustracyjnego (np. oryginalnych rycin czy fotografii przedstawiających przedwojenne rezydencje).
Bardzo ciekawe bywają cytowane przez autorkę fragmenty pamiętników i wspomnień poświęconych dawnym mieszkaniom oraz fragmenty dawnych poradników prowadzenia domu.
Wiedzę na temat tego, jak się kiedyś mieszkało, można poszerzyć korzystając z bibliografii zamieszczonej w książce. Sieradzka przytacza wiele pozycji, zarówno opracowania tematyczne, jak i pamiętniki oraz literaturę piękną.
Myślę, że to dobra książka dla tych, którzy rozpoczynają swoje dociekania historyczne w zakresie wyglądu dawnych domostw.

Książka Anny Sieradzkiej to krótka opowieść o wyglądzie dawnych dworów i mieszkań mieszczańskich. Autorka w prosty sposób opisuje wygląd i wyposażenie domów. W każdym rozdziale skupia się na innym pomieszczeniu, jego głównych funkcjach i sprzętach, które w nim umieszczano. W książce trochę przeszkadzała mi ta skrótowość w opisie niektórych z pomieszczeń. Zabrakło mi również...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Ta książka mogłaby nosić podtytuł "O tym, jak czas zmienia perspektywę, czyli dlaczego klasycystyczny nocnik jest lepszy od dzisiejszego".
Aby cieszyć się tą książką najpierw należy zapomnieć o tym, że od czasów starożytnych ludzie zmienili się relatywnie niewiele, podobnie jak ich mieszkalne potrzeby, to znaczy z grubsza nadal wszyscy musimy jeść i spać, no i miło jest mieć też jakiś kącik do pracy czy zabawy.
Wystarczy wyrugować z pamięci ten trywialny fakt, a książka Sieradzkiej będzie doskonałą lekturą, dostarczającą tak zaskakujących wiadomości jak te, że w sypialniach stały łóżka i toaletki, że panie miały buduary, a panowie gabinety, że w bawialniach zwykle stały fotele i sofa, a w jadalni stół i krzesła.
Ci, którzy upierają się jednak zachować w pamięci pewne banalne spostrzeżenia o wpływie funkcji pomieszczenia na jego umeblowanie, mogą docenić obecność rozdziałów traktujących o kredensach, apteczkach, sieniach, strychach czy wygódkach - oczywiście, jeśli wcześniej nie mieli do czynienia z doskonałą monografią "W salonie i w kuchni". Poszukujących wnikliwej historii zmian w stylu umeblowania, trendach wnętrzarskich czy upodobaniach mieszkalnych przestrzegam przed dotkliwym rozczarowaniem.

Dla kogo zatem? Ano dla tych, którzy potrzebują się upewnić, że za czasów pradziadów również sypiało się w łóżku i chowało graty na strychu. Dla kogo jeszcze? Dla tych, którym nie chce się czytać "Opisu obyczajów..." księdza Kitowicza względnie poradników prowadzenia domu Karoliny Nakwaskiej. Wszyscy inni mogą sobie podarować.

Ta książka mogłaby nosić podtytuł "O tym, jak czas zmienia perspektywę, czyli dlaczego klasycystyczny nocnik jest lepszy od dzisiejszego".
Aby cieszyć się tą książką najpierw należy zapomnieć o tym, że od czasów starożytnych ludzie zmienili się relatywnie niewiele, podobnie jak ich mieszkalne potrzeby, to znaczy z grubsza nadal wszyscy musimy jeść i spać, no i miło jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
349

Na półkach:

Fascynująca podróż w dawne czasy i wnętrza

Fascynująca podróż w dawne czasy i wnętrza

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    4
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe
    1
  • Dekoratorstwo
    1
  • Historia
    1
  • Biografie. Na faktach.
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Historia słowem pisana
    1
  • Popularnonaukowa
    1
  • Chcę mieć
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przechadzki po dawnych wnętrzach


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne