Kunsthistorisches Museum. Wiedeń

Seria: Wielkie Muzea
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
Wiedeń, muzeum, sztuka
sztuka
kamk

Christian von Mechel, historyk sztuki i twórca nowego systemu porządkowania bogatych zbiorów dynastii Habsburgów, pisał w 1783 roku we wstępie do pierwszego katalogu – przewodnika po galerii Pałacu Belwederskiego: "Naszym celem było wykorzystanie tego pięknego budynku (...) w taki sposób, by kolekcja stała się źródłem wiedzy i kultury oraz, na ile to możliwe, żywą historią sztuki. Tak wielki zbiór, którego głównym celem jest edukacja, dopiero później rozrywka, przypomina bogatą bibliotekę. Żądny wiedzy czytelnik może w niej znaleźć dzieła każdego gatunku i z każdej epoki, i to nie tylko te doskonałe."

Małgorzata | 2016-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2016