1000 arcydzieł

2003-03-01
2003-03-01
978-83-213-4218-4
Ewa Gorządek
sztuka malarstwo historia sztuki album

Siostra Wendy Beckett łączyła przez całe życie działalność zakonną ze swoją wielką pasją jaką była sztuka. Stała się rozpoznawalna dzięki serii BBC poświęconej znanym dziełom sztuki. Miałam okazję zapoznać się z przygotowanym przez nią albumem “1000 Arcydzieł”.

“1000 Arcydzieł” to przepiękny album, który pozwala nam poznać wybrane dzieła malarstwa opatrzone krótkimi opisami przygotowanymi przez Siostrę Wendy Beckett. Album robi ogromne wrażenie na czytelniku, ponieważ wydany został bardzo starannie i elegancko, natomiast wysoka jakość papieru sprawia, iż fotografie przedstawiające dzieła sztuki są bardzo dobre jakościowo. Opisy Siostry Wendy są napisane bardzo przystępnym językiem dzięki czemu nawet osoba niezorientowana zbyt dobrze w tematyce sztuki nie będzie miała problemu z zrozumieniem obrazu. Na ogromny plus zasługuje fakt, iż Autorka zamieściła przy każdej ilustracji przedstawiającej dzieło sztuki informację o miejscu eksponowania obrazu.

Szczególne wrażenie zrobiły na mnie trzy dzieła, o których chciałabym wspomnieć. Pierwsze z nich to “Trzy etapy życia ludzkiego i śmierć” niemieckiego malarza Hansa Baldunga, które przedstawia w bardzo realistyczny sposób przemijanie ludzkiego życia. Artysta ukazuje nam najpierw maleńkie dziecko, kolejno kobietę dojrzałą oraz sędziwą, a następnie śmierć, która czeka na każdego człowieka. Kolejne dzieło “Narodziny Wenus” Sandro Boticelli miałam zaszczyt zobaczyć w oryginale podczas wizyty w Galerii Uffizi we Florencji. Obraz jest moim zdaniem jednym z bardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki na świecie. Trzecie dzieło, które szczególnie wpadło mi w oko to “Panny z Avignon” Pabla Picasso. Bardzo lubię i cenię Pabla Picasso, którego postarałam się nieco bliżej “poznać” podczas ubiegłorocznej wizyty w Barcelonie kiedy to odwiedziłam Els Quatre Gats, której gościem był m.in Artysta, a także miałam okazje przespacerować się Carrer d'Avinyó, na której znajdował się dom rozrywki którego pracownice sportretował Pablo Picasso.

Z żalem odkryłam, że Autorka nie zdecydowała się zaprezentować w albumie “Złotej Damy” Gustava Klimta, która jest bezapelacyjnie moim ulubionym dziełem sztuki. Do “Złotej Damy” mam ogromny sentyment przede wszystkim w związku z jej burzliwą historią.

Album “1000 Arcydzieł” to zbiór przepięknych znanych i mniej znanych dzieł malarstwa. Zdecydowanie polecam każdemu choć nieco wrażliwemu na sztukę.

Uprzejmie dziękuję Wydawnictwu Arkady za możliwość przygotowania recenzji.

Barszo wyrywkowe jeżeli zna się sztukę, ale warto do niej zajrzeć.

Barszo wyrywkowe jeżeli zna się sztukę, ale warto do niej zajrzeć.

Siostra Wendy pięknie opowiada o obrazach - przystępnie i z dużą wrażliwością. Dzięki jej opowieściom spojrzałam zupełnie inaczej na obrazy. Lubię do tego albumu zaglądać i dokonywać nowych odkryć.
W książce jest pięknie napisany wstęp, dzięki któremu uwierzyłam, że jako "zwykły zjadać chleba" jestem wartościowym odbiorcą malarstwa.
Fragment wstępu: (...) W tej książce ważne są przede wszystkim obrazy; tekst został napisany po to, żebyście dłużej się przy nich zatrzymali. Patrzcie więc długo, a każde z dzieł obdarzy was swoją magią.

Fragment wstępu: (...) W tej książce...

Kto raz otworzył tę książkę, nie zamknie jej zbyt szybko. Szeroki wybór obrazów i bardzo ciekawe komentarze, w których uwidacznia się bardzo duża wiedza autorki. Naprawdę polecam!

Bardzo ładna i gruba. To taka podstawowa wiedza, bo przecież to album. Mimo to, nie polecam na prezent. Szczególnie na 18. urodziny. Osobiście omal się nie popłakałam, jak wyciągnęłam z ozdobnego papieru...tyle pięknych książek, a oni mi tu siostrę Wendy...

Świetny zbiór nieraz mało znanych dzieł malarstwa. Siostra Wendy opisuje dzieła subiektywnie i niezwykle emocjonalnie, zwłaszcza przedstawienia religijne, ale nie boi się opisywać abstrakcję!

• Sztuka
  • Malarstwo