Inskrypcja na srebrnej sukience. Antologia serbskiej poezji XVIII i XIX wieku

Wydawnictwo: Scriptum
literatura serbska
poezja
shpinac

Prof. Julina Kornhauser pisze we wstępie: „Przedstawione w tomie wiersze, od Modlitwy do Pana, który zasnął Arsenijego Čarnojevicia, patriarchy, który stanął na czele Wielkiej Wędrówki Serbów, uciekających przed Turkami na terytorium węgierskie, po Santa Maria della Salute Lazy Kosticia, wybitnego późnego romantyka, którego często uważa się za proroka moderny, układają się w krótką historię nie tylko serbskiej poezji, ale i serbskiego narodu, zwłaszcza kręgu wojwodińskiego, a więc poza Serbią właściwą. Autorka wyraźnie swoim wyborem i tłumaczeniami podkreśliła znaczenie, dla rozwoju serbskiej literatury i szerzej - kultury, poezję, stojącą w opozycji do programu vukowskiego i preferowanego przezeń modelu folklorystycznego. (...) Dwujęzyczne wydanie tej długo oczekiwanej antologii, która ukazuje Marię Dąbrowską-Partykę jako niezwykle wyczuloną na wszelkie niuansy poetyckiej wyobraźni i językowych komplikacji"

źródło opisu: poczytaj.pl

źródło okładki: poczytaj.pl