Ex ponto

Tłumaczenie: Małgorzata Wierzbicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka jugosłowiańska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Ex ponto
83-218-0499-3
poezja
shpinac

W "Ex ponto" jest prawdziwy Andrić. Poszukujący jeszcze siebie, ogarnięty niepokojem młodości i w tym egzaltowany, ale sięgający głębin największych, odnajdujący najbardziej istotne prawdy samotności. W podtekście rozważań o "wycofaniu sie" Andricia w "bezpieczną" domenę epickiej prozy fabularnej kryje sie czesto pytanie: cóż takiego pisarz wówczas zobaczył, czego przestraszył się tak bardzo?Nasuwa się też odpowiedź - każdy dalszy krok na drodze autoanalizy mógł doprowadzić do piekła ludzkiej osobowości. Wczesne opowiadania Andricia zdają sie tę odpowiedź potwierdzać. W "Ex ponto" zatrzymał się pisarz za krok przed otwierającą się otchłanią samopoznania.

źródło opisu: Fragment wstępu

źródło okładki: http://www.swistak.pl/a15696247,EX-PONTO-IVO-ANDRIC.html

ridja | 2011-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Chyba najlepszą zachętą będzie jeden z wielu pięknych cytatów z tej wczesnej twórczości Andricia: "Hałaśliwa radość to mocny napój, to trucizna, która zaczyna działać dopiero w samotności. Z wyrzutem milczy opuszczony pokój, zjawiają się samotnicze myśli, niczym obrażeni przyjaciele udający, że mnie nie poznają."

| 2014-02-08

Książka wyjątkowa, poruszająca problemy samotności, poszukiwania siebie i własnego jestestwa, roli historii i polityki w życiu człowieka. Zawsze do niej wracam.

Magda | 2016-10-12
Przeczytana: 24 października 2016