Zbuntowane Anioły

Okładka książki Zbuntowane Anioły Robertson Davies
Okładka książki Zbuntowane Anioły
Robertson Davies Wydawnictwo: Rebis Cykl: Trylogia Cornishowa (tom 1) Seria: Salamandra literatura piękna
Trylogia Cornishowa (tom 1)
Salamandra
The Rebel Angels (1981)
Rebis
1999-01-01
1999-01-01
8371207409
Konrad Majchrzak

Nie przepadałam za tak zwaną powieścią kampusową, jakieś miałkie wydawały mi się zawsze problemy angielskich uczonych np. ze świata Davida Lodge (nie umniejszając wartości pisarza - po prostu nie było mi wygodnie w jego świecie),i na podstawie niepowodzenia czytelniczego z tym autorem odrzucałam inne książki, których akcję osadzono w środowisku akademickim.
Aż dostałam w ręce trylogię cornishową Robertsona Daviesa, którego po lekturze trylogii deptfordzkiej zaliczyłam do swoich ulubionych pisarzy.
Zasiadłam do lektury cokolwiek zjeżona (fuj, uniwersytety!),aż zorientowałam się, że w ogóle mi nie przeszkadza miejsce akcji, że polubiłam tych bohaterów, że bawią i zajmują mnie ich życie i perypetie miłosne. Odnalazłam tą gęstą od emocji atmosferę i żywotność, którą polubiłam już w historiach zogniskowanych wokół Eisengrima. No i tak wiele się tam dzieje - spadek po bogatym mecenasie sztuki, miłość, zbrodnia, kradzieże i perwersja - a wszystko to opisane przez autora dysponującego cierpkim humorem, wiedzą, inteligencją i niewątpliwym talentem gawędziarza.
I zaczęłam sobie przypominać, że przecież czytałam już inne świetne powieści dziejące się w środowisku uniwersyteckim: od doskonałej Donny Tart - "Tajemny przyjaciel", po uroczego J.B. Priestleya "Poza miastem", a nawet :) "Holistyczną Agencję Detektywistyczną Dirka Gently" (Kolegium Świętego Creeda).
Tak więc ze "Zbuntowanych aniołów" odniosłam korzyść dwojaką: przyjemność obcowania z ulubionym autorem, oraz "odczarowanie" na swój użytek powieści kampusowej.

Aż dostałam w...

• 2016