Narodziny Broadwayu : opowieść o złotych latach jazzu i starym Nowym Yorku

Okładka książki Narodziny Broadwayu : opowieść o złotych latach jazzu i starym Nowym Yorku Jerome Charyn
Jerome Charyn Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura piękna
Gangsters & Gold Diggers.Old New York, The Jazz Age and the Birth of Broadway
Wydawnictwo Dolnośląskie
2006-01-01
2006-01-01
978-83-7384-582-4
Iwona Chlewińska

Okładka książki Żona Magika Francois Boucq, Jerome Charyn
Żona Magika Francois Boucq, Jer...
Okładka książki Family Man Jerome Charyn, Joe Staton
Family Man Jerome Charyn, Joe ...
Okładka książki Tulipanek Francois Boucq, Jerome Charyn
Tulipanek Francois Boucq, Jer...
Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...

Książka o historii Manhattanu i Broadwayu napisana poprzez sylwetki ludzi, którzy tworzyli te miejsca w latach dziesiątych, dwudziestych i na początku lat trzydziestych XX wieku. Biznesmeni, prostytutki, fordanserki, tancerki rewii, gangsterzy i gwiazdy muzyki, teatru, filmu i dziennikarstwa, którzy wpłynęli na kulturę Nowego Jorku i całego świata. Jest więc Scott F. Fitzgerald i jego żona Zelda, William Randolfh Hearst, Marion Davies, Gershwin, Fanny Brice, Al Jolson i Ruby Keeler, Texas Guinan i wiele innych postaci, które wpłynęły na początki amerykańskiej kultury masowej. Moim zdaniem najlepiej czytać w pobliżu komputera, żeby wyszukiwać wspominane przez autora osoby i piosenki (pierwsze światowe przeboje). Idealna lektura dla wielbicieli Nowego Jorku, jazzu i swingu.

Przeczytawszy całą książkę pamiętam kilka nazwisk przewijających się przez kartki (Al Jolson, Marion Davis, Walter Winchell, Zelda i F. Scott Fitzgerald) oraz parę faktów lub historyjek z nimi związanych ale tak naprawdę nie mam pojęcia o czym ta książka była. Napisana tak nieudolnie, że chce się ją skończyć po trzeciej stronie.

W gruncie rzeczy ta książka wcale nie jest zła.
Jej głównym problemem jest to, że jest chaotyczna. Autor niewątpliwie miał pomysł i nawet jakiś plan, ale wykonanie nie poszło mu zbyt dobrze. Szkoda, bo to książka ze sporym potencjałem. Były momenty kiedy czytało mi się ją dosyć ciężko, nużyły mnie niektóre historie. Ale niektóre wątki były świetne. Jack Johnson, Firzgeraldowie, Gershwin.
Nie wrócę do tej książki, ale też nie żałuję, że ją przeczytałam. Fatalne opinie bardzo mnie zniechęciły, książka leżała na półce chyba z rok. Niepotrzebnie. Nie taki diabeł straszny...;)

W gruncie rzeczy ta książka wcale nie jest zła.

Czyta się fatalnie. Albo to wina tłumacza, albo redaktora, ale stylistycznie to jest totalna porażka. A do tego przypisy do tekstu na samym końcu książki. Dotrwałam do połowy... nie skończyłam (a w moim przypadku rzadko się to zdarza)

• American literature
  • Wspomnienia