Nowe zarządzanie Publiczne - skuteczność i efektywność. Budżet zadaniowy w Polsce

Wydawnictwo: Difin
9788372519740
biznes, finanse

Publikacja stanowi drugie, poszerzone i zmienione wydanie książki Budżet zadaniowy w Polsce, która ukazała się w 2007 roku. Wydanie to zostało uzupełnione o obszerną prezentację wyżej wymienionych wyników pierwszego etapu prac nad reformą budżetu zadaniowego. Szerzej omówiono budżet zadaniowy sądownictwa powszechnego oraz nowoczesne praktyki w tym zakresie. zawarto w tym wydaniu również założenia legislacyjne dla wprowadzenia do polskiego prawa instytucji budżetu zadaniowego. W książce zawarto ważną część poświęconą wybranym aspektom nowego zarządzania publicznego a NPM.Nowe zarządzanie Publiczne a New Public Management (NPM) ma służyć poprawie jakości dóbr i usług publicznych oraz utrzymaniu dyscypliny askalnej. Nurt działań efektywnościowych w NPM skoncentrowanych na nowym zarządzaniu wydatkami publicznymi to suma projektów określanych terminami abudżet zadaniowya, abudżet wynikówa i abudżet zorientowany na efektya. Budżet zadaniowy pozwala na ustalenie, które zadania są najważniejsze dla realizacji określonych celów oraz ukazuje za pomocą mierników, w jakim stopniu zostały one wykonane. Jego wdrożenie będzie miało przełomowe znaczenie dla nowoczesnego zarządzania wydatkami sektora publicznego. Lepsze zarządzanie wydatkami winno sprzyjać lepszej polityce.

Ewela | 2013-11-13