Depresja zwykła choroba?

0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7609-276-8
psychologia, depresja
Cathhhy

Rzadko się zdarza, abym do napisania recenzji artykułu, podręcznika czy książki siadała z tak mieszanymi uczuciami i silnymi emocjami, jak w tym przypadku. To już pierwszy plus dla Autora, zgodnie z powiedzeniem:" najgorsza jest obojętność", a potencjalny Czytelnik z pewnością nie przejdzie obok tej pozycji obojętnie. Jestem przekonana, że część osób będzie rekomendować poradnik znajomym, mówiąc, że czyta się go "jak kryminał"... Ja sama przeczytałam książkę jednym tchem, momentami zafascynowana sposobem przybliżenia lekarzom rodzinnym problematyki depresji, momentami wściekle niezgadzająca się z niektórymi poglądami. Książka - w zamierzeniu poradnik dla lekarzy, którzy, jak pisze Autor w Przedmowie:"mają potrzebę dowiedzenia się czegoś możliwie jak najbardziej praktycznego na temat depresji" - w wielu miejscach przypomina raczej esej, w którym dowcipnie i ze swadą przedstawiane są refleksje klinicysty na tematy różne, mniej lub bardziej ściśle z depresją związane. Zmusza to Czytelnika do zastanowienia się nad swoimi postawami i poglądami, co więcej: wzmaga jego zainteresowanie zagadnieniem - i to kolejny punkt dla Łukasza Święcickiego.
Autor porusza zagadnienia kluczowe dla rozpoznawania i rozumienia depresji w praktyce ogólnolekarskiej. Książka napisana jest ciekawie, czyta się ją bardzo dobrze i z dużym zainteresowaniem. Zawiera przykłady " z życia wzięte".
z recenzji dr hab. Dominiki Dudek

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: strona www wydawcy

wildfemale | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012

O depresji napisano wiele książek, czym się zatem różni ta niewielka pozycja od tysiąca pozostałych. Przede wszystkim została ona napisana przez polskiego autora i jest osadzona w polskich realiach. 118 stron tekstu jest adresowanych przede wszystkim do lekarzy i to lekarzy rodzinnych, którzy przecież również stykają się z depresją w codziennej praktyce. Autor książek i artykułów naukowych popełnił wiele, jest ponadto klinicystą praktykiem, a zaburzenia afektywne to sfera jego szczególnych zainteresowań. Książka została ładnie wydana w 2010 roku. Recenzentkę też miała nie byle jaką, bowiem doc. Dudek, która też posiada ogromny dorobek.

Już w recenzji znajdujemy informację, że pozycja to wzbudza duże emocje i skłania do refleksji. Po lekturze stwierdzam, że jest to prawdą. Zresztą jak inaczej miałoby być, skoro już w tytule znajdujemy pytanie. Samo to skłania do zastanowienia. Zresztą autor zachował się przyzwoicie i sam na to pytanie również stara się udzielić odpowiedzi.

Książkę...

arv | 2016-03-27