Depresja zwykła choroba?

Okładka książki Depresja zwykła choroba? Łukasz Święcicki
Okładka książki Depresja zwykła choroba?
Łukasz Święcicki Wydawnictwo: Elsevier Urban & Partner nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Elsevier Urban & Partner
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7609-276-8
psychologia depresja

O depresji napisano wiele książek, czym się zatem różni ta niewielka pozycja od tysiąca pozostałych. Przede wszystkim została ona napisana przez polskiego autora i jest osadzona w polskich realiach. 118 stron tekstu jest adresowanych przede wszystkim do lekarzy i to lekarzy rodzinnych, którzy przecież również stykają się z depresją w codziennej praktyce. Autor książek i artykułów naukowych popełnił wiele, jest ponadto klinicystą praktykiem, a zaburzenia afektywne to sfera jego szczególnych zainteresowań. Książka została ładnie wydana w 2010 roku. Recenzentkę też miała nie byle jaką, bowiem doc. Dudek, która też posiada ogromny dorobek.

Już w recenzji znajdujemy informację, że pozycja to wzbudza duże emocje i skłania do refleksji. Po lekturze stwierdzam, że jest to prawdą. Zresztą jak inaczej miałoby być, skoro już w tytule znajdujemy pytanie. Samo to skłania do zastanowienia. Zresztą autor zachował się przyzwoicie i sam na to pytanie również stara się udzielić odpowiedzi.

Książkę napisano przejrzystą dużą czcionką, co polepsza komfort lektury. Autor korzysta z bogatego doświadczenia praktycznego, jakiego brakuje w polskich podręcznikach. Te są zazwyczaj suche u bazują na statystyce. Tutaj mamy praktykę, co sprawia, że książkę polecałabym nie tylko jej pierwotnym adresatom, ale również i psychiatrom praktykom, czy osobom przygotowującym się do egzaminu specjalizacyjnego. Najważniejsze informacje powtórzono w estetycznych niebieskich rameczkach. Założeniem autora było zaznajomienie odbiorcy z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi depresji. Omawia on zatem kryteria diagnostyczne, rodzaje depresji (vide krzywa Kielkholza). Najbardziej wartościowy wydaje mi się rozdział dotyczący różnicowania depresji, który przekonał mnie, że diagnostyka różnicowa nie jest tylko zagadnieniem akademickim. Zawiedzie się ten, kto dokładnie chciał się szczegółowo nauczyć psychofarmakoterapii depresji, bowiem autor wymienia tylko po jednym przedstawicielu podstawowych grup leków stosowanych z tego wskazania. Jest to zabieg przemyślany i został uzasadniony przede wszystkim praktycznym wymiarem poradnika. Cenny jest również rozdział o terapii elektrowstrząsami, gdzie zdementowano szkodliwe przekonania na ten temat wdrożone społeczeństwu przez "Lot nad kukułczym gniazdem". Tego byśmy się w takiej książce nie spodziewali, prawda? Końcowy rozdział poświęcono postawie terapeutycznej oraz (w pewnym zakresie) psychoterapii. Ten, kto jednak interesuje się psychoterapią bardziej wnikliwie, odsyłam do innych pozycji mających słowo "psychoterapia" w tytule.

Podsumowując, książkę bardzo polecam. Jest to bardzo praktyczny i zwięzły poradnik, który przez ostatnie dwa lata nie stracił na aktualności. Napisany jest wartko, co przyspiesza zapoznanie się z nim i przyswojenie przedstawionych treści. Doskonały pomysł na prezent dla osoby zainteresowanej depresją.

• Terapia
  • Psychopatologia - różne
  • Psychologia
  • Mózg, świadomość, psychologia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Depresja zwykła choroba?