Jak wydobyć się z depresji?

Tłumaczenie: Józef Radzicki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Climbing out of Depression. A Practical Guide for Sufferers
psychologia, depresja
Cathhhy

Praktyczny przewodnik dla osób cierpiących, tych, którzy są smutni, samotni, przygnębieni, zrozpaczeni, nie mają siły albo nawet myślą o samobójstwie, a także dla tych, którzy pragną im pomóc. Autorka, która z własnego doświadczenia zna ciężar depresji, przedstawia w sposób bezpośredni, jasny i prosty wiele ważnych wiadomości na temat mechanizmów powstawania i leczenia tej przypadłości, a także proponuje rozmaite możliwości, sposoby i techniki, które cierpliwie stosowane, pomagają wydostać się z koszmaru. Nie daje recepty na cudowną kurację, ale pokazuje, że jeśli bardzo się chce i bardzo się stara, z depresji można się wydobyć.

Książka ta w mniejszym stopniu jest o tym "jak...", a w większym, "dlaczego...". Odkrywanie właściwych pytań, docieranie do "Głęboko Ukrytych Powodów" może pomóc znaleźć naszą indywidualną drogę radzenia sobie z depresją. Depresja zaś nie jest tu traktowana jako zjawisko, którego należałoby się wstydzić, lecz jako rodzaj życiowego wyzwania, które można wykorzystać do wzbogacenia wiedzy o sobie.

Proces wydobywania się z depresji autorka porównuje do górskiej wspinaczki. Ta metafora stała się również podstawą konstrukcji książki. Ponieważ jest ona przeznaczona dla ludzi z depresją, a więc mających trudności w koncentracji uwagi, została napisana tak, by ułatwić im czytanie - ma krótkie, wyraziste, dobrze ustrukturalizowane rozdziały, wiele treści sformułowanych jest w punktach bądź w ten czy inny sposób wyodrębnionych. Podane też zostały adresy ośrodków zajmujących się terapią depresyjną w Polsce.

Pozycja adresowana jest w zasadzie do wszystkich - któż bowiem w swoim życiu nie zaznał, choćby przelotnie, chwili załamania?

AnnaSikorska | 2016-05-05

Depresja jest chyba jedynym stanem, kiedy nie możemy dostrzec ani zrozumieć ludzkiego cierpienia. Skrada się do nas podstępnie przez pogłębiające się gorsze samopoczucie przeplatane stanami euforii i chwilowej wiary we własne siły. Nim się obejrzymy jesteśmy blisko dna, a wcale tak nie musi być. Wystarczy, że będziemy potrafili otwarcie przed sobą przyznać się do problemu i spróbujemy uporać się z problemem.
Sue Atkinson w swojej książce „Jak wydobyć się z depresji?” daje wiele cennych wskazówek. Pokaże czytelnikom, w jaki sposób obserwować siebie, co robić na kolejnych etapach, czego unikać, z jakimi specjalistami i przyjaciółmi współpracować, jak zmienić swoje nawyki, dlaczego warto zwiększyć aktywność fizyczną, jak rozwijać zainteresować, doceniać każde swoje zajęcie, szukać nowych dróg, próbować nowych rzeczy, przestać się krytykować, dostrzegać swoje zalety, pozwolić sobie na odpoczynek, leniuchowanie. Wiele rad wydaje się bardzo banalnych, ale zestawione ze sobą tworzą spójną...

Szczere-Recenzje | 2016-06-07

Podoba mi się to, że jest to książka dokładnie o tym, co obiecuje tytuł. Sue Atkinson, sama od lat chorująca na depresję, posiłkuje się swym doświadczeniem i licznymi obserwacjami, by pomóc nam jak najlepiej przejść przez najgorszą chorobę duszy. Książka napisana jest tak, że nawet ktoś w najgorszym dołku zdoła przeczytać kilka stron. Zawarte są tu dokładne listy, protokoły i wskazówki na chwile, gdy czujemy, że już dalej nie damy rady. Do tego sporo życiowych cytatów:)

Vienna | 2016-08-02
Na półkach: 2016, Przeczytane