Bezpieka w MSZ: Służby specjalne w polityce zagranicznej RP w latach 1989-1997

83-905003-4-5
MSZ, bezpieka
literatura faktu
n0e

24 kwietnia 1997 roku odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych. Tematem było współdziałanie UOP i WSI z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Po raz pierwszy, przynajmniej oficjalnie, sprawa ta była rozpatrywana na forum Sejmu. Na posiedzenie komisji został zaproszony minister spraw zagranicznych, szef UOP, szef WSI i minister - koordynator do spraw służb specjalnych.
Przewodniczący komisji, poseł SLD, Andrzej Żelazowski nazwał to spotkanie rutynowym, gdyż kiedyś umieszczono je w harmonogramie prac i „właśnie przyszła na nie pora" . Oświadczył, że nie jest tajemnicą, że każde z państw ma w ambasadach pracowników swojego wywiadu. Również w polskich ambasadach i konsulatach rezydują oficerowie służb specjalnych, „l są to osoby, o których władze tych krajów wiedzą". Twierdził, że we współpracy MSZ ze służbami specjalnymi nie ma poważnych problemów, a o tych, które są nie będzie się wypowiadał.
Andrzej Kapkowski, szef UOP, był zadowolony ze współpracy z MSZ. Na pytanie o to, co należałoby zmienić, odpowiedział że niewiele. Oświadczył, że w placówkach dyplomatycznych i centrali MSZ pracuje tylu funkcjonariuszy UOP i WSI, aby „zabezpieczyć interes państwa".

źródło opisu: Elipsa, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie