Kryptonim Bravo Two Zero

SAS, jednostki specjalne
literatura faktu
hunter

Inne wydania

Bravo Two Zero-taki kryptonim nosił ośmioosobowy oddział brytyjskich komandosów z elitarnego regimentu SAS, który w styczniu 1991 roku, w czasie wojny o Kuwejt, przerzucono na teren Iraku na tyły irackiej armii. Jego zadaniem była lokalizacja i niszczenie ruchomych wyrzutni rakiet Scud. Zdemaskowani komandosi próbowali pieszo przedrzeć się do oddalonej o 120 km granicy z Syrią. Trzej zginęli, czterech dostało się do niewoli, a tylko jeden zdołał uciec. Schwytani żołnierze poddani zostali w Bagdadzie okrutnym torturom. Andy McNab był dowódcą owego legendarnego oddziału, a jego relacja z działań "Bravo Two Zero" stała się nieoczekiwanie najwększym angielskim bestsellerem.

GAME_MAN | 2015-10-27

Świetna książka, akcja rozkręca sie z każdą kolejna strona. Andy McNab z bardzo dokładnymi opisami sytuacji, otoczenia i wydarzeń przenosi nas prosto w środek "Pustnnej Burzy".

mietcong | 2015-01-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 1999

Absolutny klasyk z gatunku wojennych wspomnień.Każdy,kto śledził wiadomości w trakcie trwania Pustynnej Burzy w 1991 roku,ciągle słyszał o irackich rakietach SCUD spadających na izraelskie miasta ale mało kto wiedział,że do tropienia mobilnych wyrzutni tych pocisków,koalicja antyiracka używała mi.in. jednostki Sił Specjalnych.Książka opisuje taką właśnie misję oddziału Special Air Service z punktu widzenia komandosa.Szczerze polecam także adaptację filmową z Seanem Beanem w roli McNaba.Co ciekawe wiele lat później przeczytałem inną książkę - "Przetrwałem Afganistan" Marca Luttrel'a ,która również jest zapisem misji specjalnej z tym,że w innej wojnie i w innym czasie.Obie książki łączy jedno - gdyby nie wieśniacy wypasający kozy (w Iraku u McNaba i w Afganistanie u Luttrel'a)to te książki nigdy by nie zostały napisane.Ot taka ciekawostka :).

Michał | 2016-08-01
Przeczytana: 2015 rok

Świetna książka opisująca akcje oddziałów specjalnych za linią wroga. Bardzo ciekawie się czyta. Polecam każdemu miłośnikowi tematyki oddziałów specjalnych i nie tylko ;)

Zdenek Łabotkin | 2016-03-29

"...Trzej zginęli, czterech dostało się do niewoli, a tylko jeden zdołał uciec..."

Wielkie dzięki za spoiler w opisie...

lam4 | 2015-06-17

Polecam też w oryginale.