Konik zwierzyniecki, wianki i sobótki

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Peloponez

W opracowaniach dziejów ludoznawstwa polskiego stosunkowo rzadko pojawia się nazwisko Franciszka Gawełka. Sprawa o tyle dziwna, że był on na przełomie XIX-XX wieku jednym z czołowych ludoznawców polskich, współinicjatorem założenia w Krakowie Muzeum Etnograficznego, sekretarzem Towarzystwa Muzeum Etnograficznego nade wszystko autorem pierwszej "Bibliografii ludoznawstwa polskiego". Mimo że zmarł młodo, pozostawił po sobie spory dorobek naukowy, popularnonaukowy, a także publicystyczny, który z całą pewnością zasługuje na przypomnienie. Podobnie, jak na przypomnienie zasługuje biografia tego uczonego, organizatora i bibliografa w jednej osobie. Ze wstępu.

Peloponez | 2011-05-08
Przeczytana: 08 maja 2011