Savages
literatura faktu
Honorka22

Indianie Huorani zamieszkują najdziksze rejony ekwadorskiej dżungli, a ich groźny wizerunek przez całe pokolenia odstraszał przybyszów. Jednak odkąd na terytorium Huoranich odkryto złoża ropy naftowej, napór obcych - począwszy od spółek naftowych, a skończywszy na misjonarzach i ekologach - stał się niepowstrzymany. W ten wir wydarzeń wkroczył pisarz i podróżnik Joe Kane. W swej książce kreśli wnikliwą, przykuwającą uwagę i często zabawną relację z konfliktu pomiędzy Huoranimi i współczesnym światem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Igor | 2016-10-01
Przeczytana: 2016 rok

Doskonały reportaż, który, choć zdaje się opowiadać o plemieniu hourani, jednym z ostatnich żyjących w tradycyjny sposób w amazońskiej dżungli Ekwadoru, bardziej chyba mówi o nas - przedstawicielach tzw. cywilizacji zachodu. Losy hourani opowiedziane są przez ich strceńczą walkę z amerykańskimi koncernami naftowymi, które w grabieżczy sposób eksplolatując złoża ropy na terenie Amazonii, doprowadzają do wyniszczenia rdzennych cywilizacji tego regionu. To opowieść o potwornym skażeniu środowiska, śmierci i ekonomicznie dyktowanych morderstwach, braku pomocy medycznej i społecznej, wymuszaniu niewolniczej pracy, skrajnej korupcji oraz bierności świata wobec dziejącego się horror. Akcja tego reportażu dzieje się na początku lat 90 XX wieku! Strach pomyśleć, choć jednecześnie ciekawe, jak życie dzikich plemion Amazonii, toczących nierówną walkę z wielkim przemysłem, wygląda dzisiaj.

owliktuk | 2012-09-06
Przeczytana: 02 września 2012

Joe Kane opisuje przebieg nierównej walki pomiędzy indiańskimi plemionami a kompaniami naftowymi, które od lat w sposób rabunkowy wydobywają ropę na ich terenie. Obok przygód autora w amazońskiej dżungli, przedstawiane są postacie zaangażowane w tę zawikłaną, polityczną grę.

Mirek Wołoszyn | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016