Żyliśmy w PRL. Od wyboru Jana Pawła II do odzyskania niepodległości 1978-1989

83-60021-05-8
PRL, Jan Paweł II, Polska
historia
Wilczek

Album fotograficzny zawiera 500 zdjęć i dokumentów pokazujących ostatnią dekadę PRL. We wstępie Jan Andrzej Kłoczowski OP opowiada jak ważne i przełomowe dla historii Polski były lata 1978-1989, czyli okres od wyboru Jana Pawła II do odzyskania niepodległości. Są tu zdjęcia przedstawiające sceny z życia PRL, o których już zapomnieliśmy. Dziś się z nich śmiejemy, a wtedy to była rzeczywistość, czasem groteskowa, a czasem dręcząca i niosąca zagrożenie. To książka dla tych, którzy żyli w tamtych czasach i dla tych, którzy urodzili się w nowej Polsce i nie znali realiów Polski Ludowej, a dziś szukają śladów przeszłości, świata, w którym żyli ich rodzice.

Agacha | 2015-04-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Sięgając po książkę myślałam, że będzie to opowieść o zwyczajnym życiu w PRL-u. Liczyłam na powrót do czasów dzieciństwa, na przypomnienie sobie różnych przedmiotów z tamtych czasów. Jednak tylko jeden, może dwa rozdziały dotyczyło tego, co mnie ciekawiło. Reszta była raczej "polityczna". Mimo wszystko dobrze się książkę czyta, a raczej ogląda. Ponieważ jest to kolekcja zdjęć z tamtych czasów opatrzona gdzieniegdzie podpisem. Mam jeszcze jedną uwagę. Ostatnią Mszę przed porwaniem i śmiercią ksiądz Popiełuszko odprawił w Bydgoszczy, a nie w Toruniu.

DonProsto | 2016-04-10
bacha | 2015-12-07