Niemka. Dziecko z pociągu

Wydawnictwo: Vesper
978-83-7731-077-9
historia
Rudość

Ta książka reportaż wpisuje się w bogatą kulturę pamięci o II wojnie światowej i jej konsekwencjach. Autorka przejęła się losem niemieckich dzieci, które stały się ostatnią ofiarą polityki Trzeciej Rzeszy. Opisuje, dzięki odnalezionym dokumentom, transport ewakuowanych z zagrożonego Breslau dzieci, z których część nie przeżyje tej ostatniej drogi, a los innych pozostanie nieznany. Zasługą autorki jest to, że przedstawia nie tylko rozwiązaną zagadkę życia kilku osób, ale i historyczne uwarunkowania oraz klimat apokaliptycznych wydarzeń końca wojny, kiedy to Breslau stawał się Wrocławiem, a domy, mieszkania i dobytek, miejsca jeszcze ciepłe, porzucone przez niemieckich obywateli, przejmowali zagubieni i wypędzeni z wschodnich kresów polscy obywatele.

źródło opisu: http://www.vesper.pl/

źródło okładki: http://www.vesper.pl/

Zuba | 2013-04-21
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Nie lubię książek o dzieciach w czasie wojny. Jest mi ich zbyt żal, zbyt łatwo wyobrazić mi sobie, że to moje dzieci głodują, są oddzielone od rodziców, wysłane do obozu. Taki właśnie straszny los spotykał niemieckie dzieci z Wrocławia - owszem w dobrej wierze zostały wysłane zorganizowanym transportem poza oblężone miasto, ale większość z nich umarła w ciągu opisywanego roku tułaczki. Na tym tle historie Rozalii i Anity są wyjątkowe. Podobała mi się delikatność, z jaką autorka relacjonuje losy dzieci niemieckich z pociągu - bez buńczucznej retoryki Związku Wypędzonych, spokojnie rzeczowo, z dystansem do źródeł i wersji historii.

Zaczytana_Aga | 2016-06-05
Przeczytana: 20 kwietnia 2013