Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1

Wydawnictwo: Replika
wołyń, ukraina, prześladowania
historia
lukas123z

Dla mieszkających na Wołyniu Polaków pamięć tego, co w XX wieku wydarzyło się w okolicach Dowbysza, Żytomierza czy Szepetówki, pozostaje wciąż żywa i bolesna. Od Wielkiego Głodu w latach 30. i przymusowej kolektywizacji, przez zsyłki do łagrów i wywózki na Daleki Wschód, bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów - przez cały ten czas Polacy na Wołyniu robili wszystko, by ocalić własną tożsamość narodową oraz wychować w wierze katolickiej i poszanowaniu polskich tradycji następne pokolenia; by także one nie zapomniały o swoich korzeniach. Choć po upadku Związku Radzieckiego represje ustały, dla Polaków mieszkających na Wołyniu batalia o polskość i Kościół katolicki na Ukrainie jeszcze się nie zakończyła...Relacje oraz pozostałe materiały dotyczące prześladowań Polaków na sowieckiej Ukrainie zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich - pisarz, dziennikarz i reporter - Marek A. Koprowski.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=514

Dariusz | 2017-01-13
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Historia przedstawione w książce wydarzyły się naprawdę. Ludność polska, którzy utracili wszystko przez nowy porządek ład. Niszczenie kultury, człowieka i języka, wszystko co kojarzyło się Polakami poprzez wyjazdy na Syberię, zima robiła swoje. Nowy ład podzielił ludzi i doprowadził do krwawych rzezi, strach wśród ludzi kwitł. Ustrój kraju Rad powodował głód i nędze, a obiecanki nazistów o wolnej Ukrainie spowodował że na kresach krew się przelała.

Paulina | 2015-12-09

Wołyń jest to historia ludzi-Polaków przesiedlonych na wschód i ich życiu. Bardzo szczegółowy opis życia naszych rodaków, ich prześladowań na zesłaniu. Jeśli ktoś się interesuje przesiedleniami z czasów II wojny światowej jest to lektóra obowiązkowa!

Sophie | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

Ciężko ocenić literaturę historyczną. To po prostu się wydarzyło, to po prostu jest przeszłością i nie nam to oceniać. Wystarczy pamiętać!

Iwona | 2016-09-25
Przeczytana: 21 września 2016

Książka o trudnym losie Polaków na Ukrainie w czasie sowieckich represji. Biorąc ją do ręki spodziewałam się opisu krwawych scen ,bo przecież każdy pewnie wie o tej karcie w naszej historii. Niczego takiego tu nie znajdziemy,choć jest kilka momentów bardzo trudnych.Natomiast znajdziemy tu opis odradzania się polskości i wiary .Książka która momentami przytłacza ale w znacznym stopniu daje nadzieje.

Kamil | 2019-04-30
Przeczytana: 17 kwietnia 2019