Timajos. Kritias

Tłumaczenie: Paweł Siwek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Kritias Ē Atlantikós. Timaios
dialog, platonizm, filozofia grecka
filozofia i etyka

Klasyka filozofii. Dialogi Platońskie.

Arczi | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

W Timaiosie Platon przedstawia wizję stworzenia świata oraz podstawowych praw przyrody nim rządzących. Zasadniczo wątków filozoficznych w pełnym tego słowa znaczeniu jest tutaj niewiele, ale jak już się pojawiają, to są one doniosłe. Dotykają takich fundamentalnych kwestii jak natura świata, przyczyna jego stworzenia, określenie roli człowieka w świecie.

Większa część dzieła zawiera teorię budowy świata oraz fizjologii człowieka, w myśl dzisiejszej nauki w większości niedorzeczną, jednak mogąca skłaniać do przemyśleń jeżeli odbierze się ją z dystansem i na sposób filozoficzny (chociaż zasadniczo Platon nie wychodzi tutaj poza myśli swoich poprzedników). Godne polecenia dla mocniej zainteresowanych tematem.

bobby_sixkiller92 | 2017-03-21
Val | 2017-03-01