Timajos. Kritias

Tłumaczenie: Paweł Siwek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Kritias Ē Atlantikós. Timaios
dialog, platonizm, filozofia grecka
filozofia i etyka

Klasyka filozofii. Dialogi Platońskie.

Arczi | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

W Timaiosie Platon przedstawia wizję stworzenia świata oraz podstawowych praw przyrody nim rządzących. Zasadniczo wątków filozoficznych w pełnym tego słowa znaczeniu jest tutaj niewiele, ale jak już się pojawiają, to są one doniosłe. Dotykają takich fundamentalnych kwestii jak natura świata, przyczyna jego stworzenia, określenie roli człowieka w świecie.

Większa część dzieła zawiera teorię budowy świata oraz fizjologii człowieka, w myśl dzisiejszej nauki w większości niedorzeczną, jednak mogąca skłaniać do przemyśleń jeżeli odbierze się ją z dystansem i na sposób filozoficzny (chociaż zasadniczo Platon nie wychodzi tutaj poza myśli swoich poprzedników). Godne polecenia dla mocniej zainteresowanych tematem.

Amelie | 2017-08-27
Przeczytana: grudzień 2016

"Timajos" i "Kritias" Platona - czyli w poszukiwaniu Atlantydy

"Timajos" i "Kritias" to dwa dialogi Platona, które stały się źródłem różnego rodzaju spekulacji i poszukiwań prawdy o zaginionym lądzie Atlantydy. Właśnie Platonowi i tym dwóm konkretnym utworom zawdzięczamy ten przekaz.

Nim jednak przejdę do samej Atlantydy, kilka szczegółów z innych interesujących zagadnień. W pierwszym bowiem dziele temat wyspy staje się jedynie pretekstem do omówienia państwa idealnego i snucia rozważań na różnorodne tematy, m.in.: natury świata fizycznego, duchowego, budowy czterech żywiołów, stworzenia wszechświata, jego własności oraz celu. Na uwagę zasługuje fakt, iż Platon uważa, że Demiurg - Stwórca nadał światu kształt kuli. Filozof wprowadza w "Timajosie" również koncepcję tzw. "złotego podziału" (inaczej zwanego "złotą" lub "boską proporcją") .

To tyle jeśli chodzi o inne tematy przedstawione w "Timajosie". Wracając jednak do Atlantydy, historię o niej Platon wkłada w usta Kritiasa, ten...

Mniszka | 2018-05-08
Na półkach: Przeczytane, Filozofia