Timajos. Kritias

Okładka książki Timajos. Kritias Platon
Okładka książki Timajos. Kritias
Platon Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
186 str. 3 godz. 6 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Kritias Ē Atlantikós. Timaios
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
186
Czas czytania
3 godz. 6 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Paweł Siwek
Tagi:
dialog platonizm filozofia grecka
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
88 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
203
186

Na półkach:

"Świat jest bowiem rzeczą najpiękniejszą spośród zrodzonych, a jego budowniczy jest najdoskonalszą z przyczyn".
Zwolennikiem metafizyki czy ontologii nigdy nie byłem, Platon w tekście sam przyznaje, że niezdolni jesteśmy na nasze pytania odpowiedzieć - podobnie jak w "Fajdrosie". Ja wtedy myślę: "Po co nucić i wymyślać, skoro zapewnić nie potrafimy czegokolwiek, nawet się zbliżyć?".

Platon dzieli ciała na trzy kategorie, z czego jedna zostaje po prostu pustką, eterem, przestrzenią. Pozostałe to pokrótce 1. idee i 2. przedmioty mniemania oraz poznania zmysłowego. Pozostałości streszczać nie będę, ale przyznam, były nawet ciekawe do usłyszenia. Są to tylko domysły oparte na tym bardziej wymyślnych przesłankach, ale pozostają przyjemnymi dla ucha; Platon świetnie pisze, co więcej, widać wiele analogii między zwojami "Timajosa", a wierzeniami chrześcijańskimi.

Później o chorobach, odczuciach ciała, leczeniu chorób duszy, wyjaśnianiu tych zjawisk. Platon w Empiku publikował lepsze, ale ta nie jest wiele gorsza.

"Świat jest bowiem rzeczą najpiękniejszą spośród zrodzonych, a jego budowniczy jest najdoskonalszą z przyczyn".
Zwolennikiem metafizyki czy ontologii nigdy nie byłem, Platon w tekście sam przyznaje, że niezdolni jesteśmy na nasze pytania odpowiedzieć - podobnie jak w "Fajdrosie". Ja wtedy myślę: "Po co nucić i wymyślać, skoro zapewnić nie potrafimy czegokolwiek, nawet się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
69
69

Na półkach: ,

W pierwszej części „Timaiosa” znaleźć można podania o Atlantydzie. Głównym tematem dialogu jest jednak ontologia – Platon przedstawia najogólniejsze rodzaje bytów i rozróżnia ich sposoby istnienia, do każdego rodzaju dopasowując metody poznawania go przez człowieka. Znając Arystotelesowską teorię czterech przyczyn, można próbować doszukać się tu pewnych jej zalążków. Platon ujawnia swoje stanowisko w kwestii pojedynczości świata oraz jego niewieczności. W dialogu omówiona jest też natura poszczególnych zmysłów, Platońska antropogenia, a także naiwna z dzisiejszego punktu widzenia fizjologiczno-medyczna wizja człowieka. "Kritiasa" nie czytałem, nie oceniam.

W pierwszej części „Timaiosa” znaleźć można podania o Atlantydzie. Głównym tematem dialogu jest jednak ontologia – Platon przedstawia najogólniejsze rodzaje bytów i rozróżnia ich sposoby istnienia, do każdego rodzaju dopasowując metody poznawania go przez człowieka. Znając Arystotelesowską teorię czterech przyczyn, można próbować doszukać się tu pewnych jej zalążków. Platon...

więcej Pokaż mimo to

avatar
344
192

Na półkach:

Platon był realistą i używał indukcji.
Świat rzeczywiście składa się z brył foremnych: kryształów, a te kolejno mają na swoich ścianach nawarstwiające się trójkąty: wniosek: świat składa się z trójkątów.

Świat jest dziwny i irracjonalny? Nie, to człowiek jest irracjonalny.
Demiurg jest dobry.

W średniowieczu Timajos to był najbardziej znany dialog Platona.

Platon był realistą i używał indukcji.
Świat rzeczywiście składa się z brył foremnych: kryształów, a te kolejno mają na swoich ścianach nawarstwiające się trójkąty: wniosek: świat składa się z trójkątów.

Świat jest dziwny i irracjonalny? Nie, to człowiek jest irracjonalny.
Demiurg jest dobry.

W średniowieczu Timajos to był najbardziej znany dialog Platona.

Pokaż mimo to

avatar
230
12

Na półkach:

Trójkąty

Trójkąty

Pokaż mimo to

avatar
103
103

Na półkach:

"Timajos" i "Kritias" Platona - czyli w poszukiwaniu Atlantydy

"Timajos" i "Kritias" to dwa dialogi Platona, które stały się źródłem różnego rodzaju spekulacji i poszukiwań prawdy o zaginionym lądzie Atlantydy. Właśnie Platonowi i tym dwóm konkretnym utworom zawdzięczamy ten przekaz.

Nim jednak przejdę do samej Atlantydy, kilka szczegółów z innych interesujących zagadnień. W pierwszym bowiem dziele temat wyspy staje się jedynie pretekstem do omówienia państwa idealnego i snucia rozważań na różnorodne tematy, m.in.: natury świata fizycznego, duchowego, budowy czterech żywiołów, stworzenia wszechświata, jego własności oraz celu. Na uwagę zasługuje fakt, iż Platon uważa, że Demiurg - Stwórca nadał światu kształt kuli. Filozof wprowadza w "Timajosie" również koncepcję tzw. "złotego podziału" (inaczej zwanego "złotą" lub "boską proporcją") .

To tyle jeśli chodzi o inne tematy przedstawione w "Timajosie". Wracając jednak do Atlantydy, historię o niej Platon wkłada w usta Kritiasa, ten z kolei miał ją usłyszeć od swojego krewnego, również Kritiasa, który powtarzał opowieść za Solonem (nota bene również spowinowaconym z Platonem).
Z opowieści wynika, że Solon będąc w Egipcie, w mieście Sais od tamtejszego kapłana dowiedział się, iż cywilizacja grecka jest starsza o 1000 lat od egipskiej, ale Grecy nic o tym nie wiedzą, gdyż:

"Lecz u was i u innych narodów, ile razy się ustali posługiwanie się pismem i wszystkim tym, czego potrzeba państwu, znowu w zwykłych odstępach czasu, jak jakaś choroba, spływa potop z nieba i pozwala tylko analfabetom i ignorantom spośród was przeżyć katastrofę. I tak znowu stajecie się na powrót młodymi i nic nie wiecie, co się stało tutaj lub u was w dawnych czasach".*

Kapłan opowiada, że Grecy jako potomkowie bogów (pochodzący od Ateny i Hefajstosa) w tych odległych czasach przewyższali pod względem heroizmu i wielkości inne narody. I to oni pokonali wielką armię Atlantydy. Niestety:

" W następnym okresie czasu pojawiły się trzęsienia ziemi oraz powodzie; w ciągu jednego dnia i jednej straszliwej nocy cała wasza armia w jednym momencie zapadła się naraz pod ziemię. Podobnie znikła także wyspa Atlantyda, pochłonięta przez morze".*

Tak przedstawiona jest historia Greków i Atlantów w "Timajosie". Drugi dialog, "Kritias" jest niejako kontynuacją pierwszego, tylko dużo szczegółowiej opisuje te wydarzenia, a także historię i obraz Atlantydy. Możemy dowiedzieć się, że wyspę tę miał we władaniu Posejdon, a następnie zrodzeni z niego i ziemskiej kobiety Klejto, potomkowie.

Najstarszy syn Posejdona i król wyspy nosił imię "Atlas" i to właśnie od jego imienia nazwano zarówno ocean, jak i kraj. Kritias szczegółowo opisuje bogactwa naturalne wyspy, doskonały sposób zorganizowania państwa, późniejszy upadek moralny jej mieszkańców, jak i sam wygląd fizyczny Atlantydy. Obraz jest na tyle plastyczny, że można z powodzeniem stworzyć jej model.

"Kritias" jest dialogiem urwanym - nie wiadomo, dlaczego Platon nie ukończył tego dzieła. Są różne hipotezy na ten temat, niektórzy sugerują nawet, że cała historia o Atlantydzie jest tak naprawdę zmyśloną przez Platona ilustracją do umoralniającej opowieści o państwie idealnym. Temu twierdzeniu jednak zdają się przeczyć dwukrotne podkreślenia autentyczności historii w tekście "Timajosa". Chyba nie bez przyczyny raz nawet słowa o tym wypowiada Sokrates:

"A co w naszym temacie ma wielkie znaczenie, to fakt, że nie chodzi tu o wymyśloną legendę, lecz o prawdziwą historię"...*

Tak, jakby Platon poprzez autorytet tego filozofa chciał uwiarygodnić niejako przekaz Solona. Oczywiście, nie przesądza to jednocześnie o jego prawdziwości, ale jest ważnym argumentem przemawiającym za taką tezą.

Wszyscy słyszeli o Atlantydzie, natomiast nie każdy wie, skąd się ta opowieść dokładnie wywodzi i komu ją zawdzięczamy. Może warto więc odkurzyć nieco te dwa dzieła Platona i sięgnąć do źródeł?**


* źródła cytatów: Platon - "Timajos", "Kritias albo Atlantyk" (przekład Paweł Siwek),PWN 1986

**Niniejsze opracowanie po raz pierwszy w nieco bardziej rozwiniętnej formie umieszczone zostało 08.12.2016 r. na stronie: www.bookfreak.pl

"Timajos" i "Kritias" Platona - czyli w poszukiwaniu Atlantydy

"Timajos" i "Kritias" to dwa dialogi Platona, które stały się źródłem różnego rodzaju spekulacji i poszukiwań prawdy o zaginionym lądzie Atlantydy. Właśnie Platonowi i tym dwóm konkretnym utworom zawdzięczamy ten przekaz.

Nim jednak przejdę do samej Atlantydy, kilka szczegółów z innych interesujących...

więcej Pokaż mimo to

avatar
360
140

Na półkach: ,

W Timaiosie Platon przedstawia wizję stworzenia świata oraz podstawowych praw przyrody nim rządzących. Zasadniczo wątków filozoficznych w pełnym tego słowa znaczeniu jest tutaj niewiele, ale jak już się pojawiają, to są one doniosłe. Dotykają takich fundamentalnych kwestii jak natura świata, przyczyna jego stworzenia, określenie roli człowieka w świecie.

Większa część dzieła zawiera teorię budowy świata oraz fizjologii człowieka, w myśl dzisiejszej nauki w większości niedorzeczną, jednak mogąca skłaniać do przemyśleń jeżeli odbierze się ją z dystansem i na sposób filozoficzny (chociaż zasadniczo Platon nie wychodzi tutaj poza myśli swoich poprzedników). Godne polecenia dla mocniej zainteresowanych tematem.

W Timaiosie Platon przedstawia wizję stworzenia świata oraz podstawowych praw przyrody nim rządzących. Zasadniczo wątków filozoficznych w pełnym tego słowa znaczeniu jest tutaj niewiele, ale jak już się pojawiają, to są one doniosłe. Dotykają takich fundamentalnych kwestii jak natura świata, przyczyna jego stworzenia, określenie roli człowieka w świecie.

Większa część...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    178
  • Chcę przeczytać
    78
  • Posiadam
    38
  • Filozofia
    20
  • Teraz czytam
    4
  • Ebook
    1
  • Pars pro toto
    1
  • Literatura grecka
    1
  • Kognitywistyka
    1
  • Po polsku
    1

Cytaty

Więcej
Platon Timajos. Kritias Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także