Transformacja funkcji granic Polski

biznes, finanse

Przedmiotem badań autorki są granice państwa polskiego, postrzegane jako trwały geograficzny fenomen państwowości i jedno z najpoważniejszych źródeł jego niezależności i bezpieczeństwa, przedmiot odwiecznej troski władzy i społeczeństwa. Nowe podejście do tego fenomenu zawiera się w tym, iż autorka zwraca uwagę na czynniki dokonujące sie w środowisku międzynarodowym, pod których wpływem obserwujemy proces odchodzenia od postrzegania granic w kategoriach ,,oddzielania od siebie narodów, ,,murów granicznych itp. na rzecz ich nowych funkcji.