Słowa klucze. Różne języki - różne kultury

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Communicare - historia i kultura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
Emilia

Prezentowana książka to pierwszy pełny przekład polski "Understanding Cultures through Their Key Words. English, Russian, Polish, German, and Japanese", wydanej przez Oxford University Press w 1997 r., będącej próbą przekrojowego spojrzenia na kulturę (tradycje, wartości, sposób myślenia o świecie) różnych grup etnicznych poprzez języki używane przez te grupy. Najważniejsze założenie tej książki, jak i innych etnolingwistycznych książek Anny Wierzbickiej, jest takie, że kultura danego narodu odzwierciedla się w jego języku i że objaśniając kluczowe słowa danej kultury możemy zrozumieć tę kulturę. Książka zainteresuje studentów kierunków filologicznych i kulturoznawstwa, a także innych kierunków humanistycznych; z powodzeniem będzie ona służyć jako podręcznik akademicki.

źródło opisu: Matras

książek: 1993
Luna | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Wierzbicka obszernie i wyczerpująco analizuje najsilniej nacechowane emocjonalnie pojęcia (ojczyzna, przyjaźń, wolność) w trzech językach (polskim, angielskim, rosyjskim), bardzo ciekawe studium.
Słowa, które tak łatwo i bezmyślnie tłumaczymy, mają w tle inne konotacje i odcienie znaczeniowe, choć niby znaczą to samo, a przynajmniej są ekwiwalentne. Jednak tylko do pewnego stopnia.
Od pewnego czasu polowałam na tę książkę i bardzo się cieszę, że wreszcie ją dorwałam :) Warto było :)

Aleksandra | 2015-04-10
Przeczytana: październik 2011

Książka, która po dłuższych badaniach nad teoriami przekładu, czy samego języka, pewnie będzie musiała w końcu rozczarować. Na samym początku drogi stanowi jednak rewelacyjny impuls do uświadomienia sobie, jak złożony jest problem komunikacji - zwłaszcza wówczas, gdy własne emocje usiłuje się przekazać w języku innym, niż ojczysty.
Ogromną zaletą "Słów-kluczy" jest ich przejrzystość. Całość wywodu podzielona została na rozdziały dotyczące pojęć najbardziej bodaj kluczowych dla wyrażania indywidualnego stosunku do świata. Wierzbicka skupia się wokół terminów poprzez które mówi się o "wolności", "przyjaźni" czy "ojczyźnie". Wnikliwie bada okoliczności, w jakich stosowane są poszczególne odpowiedniki tych właśnie słów, dając czytelnikowi obraz językowej rzeczywistości, która w równym stopniu jest oczywista, co nieskończenie skomplikowana.
Jedna z tych prac, które naprawdę inspirują.

Tinkerbelle | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Książka okazała się być o wiele ciekawsza niż zakładałam.

Gra_ce | 2012-03-26
Przeczytana: 2007 rok

Można się nie zgadzać z teorią lingwistyczną prezentowaną w tej książce - wykpiwa ją autorka świetnej książki o teorii przekładu, którą mam również w mojej biblioteczce, Jolanta Kozak.
Mnie jednak propozycja Witkowskiej - poszukiwania uniwersalnego minimum semantycznego możliwego do wyspecyfikowania w każdym języku zafascynowała.
Autorka przygląda się odpowiednikom mocno nacechowanych emocjonalnie pojęć - przyjaźń, wolność i ojczyzna - ważnym i dotykającym istnienia każdego- niezależnie od kultry. Szuka poprzez te studia porównawcze tytułowych kluczy do zrozumienia różnic kulturowych.

Rafal | 2016-08-25
Therion | 2013-10-04