Słowa klucze. Różne języki - różne kultury

Anna Wierzbicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego Seria: Communicare - historia i kultura popularnonaukowa
Understanding Cultures through Their Key Words. English, Russian, Polish, German, and Japanese
Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
językoznawstwo dla studentów historia języka lingwistyka kognitywna przekład semantyka
popularnonaukowa
Communicare - historia i kultura

Książka okazała się być o wiele ciekawsza niż zakładałam.

Książka, która po dłuższych badaniach nad teoriami przekładu, czy samego języka, pewnie będzie musiała w końcu rozczarować. Na samym początku drogi stanowi jednak rewelacyjny impuls do uświadomienia sobie, jak złożony jest problem komunikacji - zwłaszcza wówczas, gdy własne emocje usiłuje się przekazać w języku innym, niż ojczysty.
Ogromną zaletą "Słów-kluczy" jest ich...

Wierzbicka obszernie i wyczerpująco analizuje najsilniej nacechowane emocjonalnie pojęcia (ojczyzna, przyjaźń, wolność) w trzech językach (polskim, angielskim, rosyjskim), bardzo ciekawe studium.
Słowa, które tak łatwo i bezmyślnie tłumaczymy, mają w tle inne konotacje i odcienie znaczeniowe, choć niby znaczą to samo, a przynajmniej są ekwiwalentne. Jednak tylko do pewnego...

Można się nie zgadzać z teorią lingwistyczną prezentowaną w tej książce - wykpiwa ją autorka świetnej książki o teorii przekładu, którą mam również w mojej biblioteczce, Jolanta Kozak.
Mnie jednak propozycja Witkowskiej - poszukiwania uniwersalnego minimum semantycznego możliwego do wyspecyfikowania w każdym języku zafascynowała.
Autorka przygląda się odpowiednikom mocno...

• Językoznawstwo
  • Nauki społeczne